Muhammed Hamidullah'ın günümüz fıkıh problemlerin ilişkin görüşleri
Muhammed Hamidullah's views on contemporary fiqh problems
  1. Tez No: 605609
  2. Yazar: BETÜL ZIRH COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN BAYDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Muhammed Hamidullah Müslüman ilim dünyası üzerinde büyük etki bırakan Hint asıllı alimlerinden biridir. Hamidullah, geçmişi tetkik ve tespitte titiz bir araştırmacı olmasının yanında günümüz ilmî ve kültürel birikimini orijinal dilinden takip edip değerlendirebilen bir entelektüel ve fikir adamı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çerçevede onun günümüz fıkıh problemlerine ilişkin görüşlerinin bilinmesinin İslam hukuk mirasının doğru okunması ve algılanmasına katkı sağlayacağı açıktır. Bu sayede İslam hukukunun, küreselleşen dünyanın ortak hukuk arenasında, varislerince en iyi şekilde temsil edilme imkânı daha yüksek olacaktır. Bu çerçevede Muhammed Hamidullah'ın günümüz fıkıh problemlerine ilişkin görüşlerinin incelendiği bu çalışmada öncelikle Hamidullah'ın hayatı ve temel hukuki fikirleri yanında Hamidullah'ın modern sorunlar ile ilgili görüş ve değerlendirmeleri ele alınarak bunların günümüze olan yansımaları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Dr. Muhammad Hamidullah is a scholar of Indian descent who has great influence on Islamic fundamental sciences and the Muslim world in general. Although he was born in Hyderabad (India), he spent much of his life teaching and writing books on Islamic sciences (Qur'an, Hadith and Fiqh) in Paris. He is fluent in Turkish, Russian, Latin and German, as well as being fluent in different languages of the world, including Arabic, Persian, Urdu, English and French. His works have been collected mainly in French, English as well as in the history of Islamic history and Urdu. Hamidullah's work on the subjects of the Siyer, which is not often addressed by other scientists, has made a significant contribution to the literature of Siyer. In this study, Muhammad Hamidullah's views on contemporary fiqh problems are examined. The study consists of an introduction and two parts. In the introductory part, the subject and the limits of the thesis, the resources used and the method used in the study are discussed. In the first chapter, Hamidullah's life, works and basic legal ideas are examined. In the second part, which is the main part of our thesis, Hamidullah's views and evaluations on modern problems are discussed and their reflections on the present day are emphasized.