Learning through differentiated instruction: Action research in an academic English class
Farklılaştırılmış öğretim ile öğrenme: Akademik İngilizce sınıfında bir eylem araştırması
- Tez No: 605610
- Danışmanlar: PROF. DR. CENNET ENGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Etkili yazma günümüz toplumu ve işgücünde sahip olunması oldukça önemli olan bir beceridir. Ancak, özellikle akademik ve sosyal olarak değişkenlik gösteren sınıflarda bu becerinin gelişimi zorlu ve problemli olabilir. Bu sebeple, bu eylem araştırması, farklılaştırılmış öğretim yönteminin, öğrencilerin İngilizce akademik yazma becerilerinin gelişimine katkıda bulunan ve bu becerilerin gelişimindeki farklılıklara etkili şekilde cevap veren bir öğretim yöntemi olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. 10 hafta süren araştırmanın katılımcıları 2. sınıf düzeyinde 21 üniversite öğrencisidir. Çalışma süresince öğrenciler farklılaştırılmış öğretim çerçevesinde tasarlanan yazma derslerine katılmışlardır. Veriler, öğrenci deneyim ve öğrenme profili anketi, yarı-yapılandırılmış görüşmeler, ders sonrası görüş anketleri ve yansıtıcı araştırmacı notları aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın bulguları, farklılaştırılmış öğretim aracılığıyla işlenen yazma derslerine katılan öğrencilerin farklılaştırılmış öğretimin lehinde görüşlere sahip olduğunu, farklılaştırılmış öğretimin öğrencilere önemli katkılarda bulunduğunu ve öğrencilerin İngilizce akademik yazma becerilerinin gelişmesine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Effective writing is an essential skill in today's society and the workforce. However, as much as the importance it holds, writing can be a daunting and problematic skill to foster particularly in academically and socially diverse classrooms. Therefore, this action research aims to investigate whether differentiated writing instruction could be an effective method to cater for such differences in students' learning and development of academic English writing. 21 second year university students were the participants of this study which was conducted over a 10-week period. Throughout the study, the participants attended academic writing classes designed within the framework of differentiated instruction (DI). Employing qualitative data collection tools, the study utilized a student background and learning profile questionnaire, semi-structured interviews, after lesson questionnaires, and researcher reflection notes. The analysis of the results revealed that students who attended the writing classes conducted via DI had favorable views about it as an instructional method, that DI made significant contributions to students and that DI helped improve students' English academic writing skills.