Shooting and crying: Representations of masculinity in Israeli cinema
Shooting and crying: İsrail sinemasında erkeklik temsilleri
- Tez No: 605628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, 2000'ler İsrail sinemasında yıllarda ortaya çıkan“shooting and crying”türüne ait filmlerde sunulan erkeklik temsilleri, kritik söylem analizi yöntemi kullanılarak ve eleştirel erkeklik çalışmalarının sunduğu kavramlardan yararlanılarak analiz edilmiştir. Belirtilen türe dahil olan filmlerde, erkeklik krizinin ne şekilde kurgulandığı, nasıl üretildiği ve kriz durumundan kurtulmak amacıyla hangi mekanizmalardan yararlanıldığı toplumsal iktidar ilişkileri çerçevesinde araştırılmıştır. Çalışmada, 2000'ler İsrail sinemasında üretilen savaş filmlerinde, erkekliğin temsiliyetinde bir kırılma olduğu kabulünden hareketle, bu kırılmanın erkeklik krizi temsiliyeti üzerindeki etkisini ve krizin hangi araçlar aracılığıyla sunulduğunu incelemek amaçlanmıştır. Bu çerçevede, Beaufort, Waltz with Bashir ve Lebanon filmleri ele alınmış ve bu filmlerdeki erkek karakterler, erkeklik krizi, militarizm ve travma kavramları temelinde çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, masculinity representations presented in“shooting and crying”films of the 2000s Israeli cinema were analyzed by using critical discourse analysis method and the concepts presented by critical masculinity studies. In the films included in the mentioned genre, the manner in which the masculinity crisis is constructed, how it is produced and which mechanisms are used to get out of the crisis situation has been investigated within the framework of social power relations. In this thesis, based on the assumption that there is a fraction in the representation of masculinity in war films produced in the 2000s Israeli cinema, it is aimed to examine the effect of this fracture on the representation of the masculinity crisis and the means by which the crisis is presented. In this context, Beaufort, Waltz with Bashir and Lebanon films were dealt with and the male characters in these films were analyzed on the basis of the concepts of masculinity crisis, militarism and trauma.