Monoray sisteminin Eskişehir'de uygulanabilirliğinin araştırılması
Investigation of applicability of monorail system in Eskişehir
  1. Tez No: 605635
  2. Yazar: FATİH YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARACASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Monoray tek bir hattın üzerinde veya altında asılı şekilde hareket eden, hattın genellikle betonarme olduğu, aracı lastik tekerleklere sahip, çoğunlukla yerden yüksekte hareket eden kentiçi ulaşım sistemidir. Bu tez çalışmasında monoray sisteminin Eskişehir'de uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Eskişehir'deki trafik sorunlarının çözümü için dar hat olarak inşa edilen cadde tramvayı yerine monoray hattının inşa edilmesi planlanmıştır. Çalışma kapsamında kentiçi ulaşım sistemleri hakkında bilgiler verilmiş ve kentiçi ulaşım sistemlerinin belirlenme kriterleri açıklanmıştır. Monoray sisteminin özellikleri incelenmiş ve diğer kentiçi ulaşım sistemleriyle karşılaştırılmıştır. Monoray sistemi kapasitesinin yüksek olması, kendine ait yolunun olması, hızlı olması, çevreci olması, yapımının kısa sürmesi ve yapımı için az alan gerektirmesinden dolayı diğer ulaşım sistemlerine göre Eskişehir'in trafik sorununun çözümünde ekonomik bir alternatif olacağı sonucuna varılmıştır. Karayolu trafiğinin en yoğun olduğu SSK-Otogar tramvay hattı monoray sistemin güzergâhı olarak seçilmiştir. Monoray hattı için ekonomik ve mali değerlendirmeler yapılmıştır. Ekonomik fizibilite etüdünde, proje ulusal ekonomi açısından değerlendirilmiştir. Ekonomik fizibilite sonucunda fayda/maliyet oranı 0,68 olarak hesaplanmıştır. Mali fizibilite etüdünde projenin gelir ve giderleri yatırımcı kurum açısından değerlendirilmiştir. Mali fizibilite sonucunda fayda/maliyet oranı 0,28 olarak hesaplanmıştır. Mali fizibilite sonucuna göre monoray hattının maliyetleri karşılanamamaktadır. Mali fizibilite sonucuna göre proje kendini uygun bir sürede geri ödeyemese de ekonomik fizibilite sonucuna göre önemli kazanımlar elde edilmekte ve Eskişehir'deki trafik sorunlarına alternatif bir çözüm olmaktadır. Ayrıca otobüs hattıyla ulaşım sağlanan Gaffar Okkan-ESTÜ arası alternatif güzergâh belirlenmiş ve ekonomik mali değerlendirmeler yapılmıştır. İki güzergâh için yapılan değerlendirmeler kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
A monorail is an urban transport system that moves on or under a single line, usually with a reinforced line, with rubber wheels, often moving high above the ground. In this thesis, the applicability of the monorail system in Eskişehir was evaluated. To solve the traffic problems in Eskişehir, it is planned to construct a monorail line instead of a street tram. Within the scope of the study, information was given about urban transportation systems and the criteria for determining urban transportation systems were explained. The characteristics of the monorail were examined and compared with other urban transportation systems. It is concluded that monorail will be an economical alternative to the solution of the traffic problem of Eskişehir due to its high capacity, its own way, being fast, environmentalist, short construction and requiring less space for its construction. SSK-Otogar tram line was chosen as the route of the monorail. Economic and financial evaluations have been made for monorail line. In the economic feasibility study, the project was evaluated in terms of the national economy. As a result of economic feasibility, the benefit/cost ratio is calculated as 0,68. In the financial feasibility study, the income and expenses of the project were evaluated for the investor. As a result of the financial feasibility, the benefit/cost ratio was calculated as 0,28. In addition, an alternative route between Gaffar Okkan-ESTÜ, which is provided by bus line, has been determined and economic financial evaluations have been made. Evaluations for two routes were compared.