Bariatrik cerrahi geçiren hastaların beslenme durumları, besin toleransları, yaşam kaliteleri ve depresyon derecelerinin belirlenmesi
Nutritional status, food tolerance, quality of life and depression in patients submitted to bariatric surgery
- Tez No: 605634
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, bariatrik cerrahi geçiren bireylerin beslenme durumları, besin toleransları, yaşam kaliteleri ve depresyon derecelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Mayıs-Aralık 2017 tarihleri arasında, Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezine başvurup bariatrik cerrahi geçirmiş yaş ortalaması 36,0±9,29 yıl olan, gönüllü 45 kadın üzerinde yürütülmüştür. Kadınların genel ve sağlık bilgileri, zayıflama geçmişleri, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri ve biyokimyasal bulguları sorgulanmıştır. Anket formunda ayrıca Yeme Kalitesi (Suter Questionnaire), Dumping Semptomları Değerlendirme (DSRS), Yaşam Kalitesi Kısa Formu (SF-36) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDI) bulunmaktadır. Katılımcılar, cerrahiden geçen süreye göre 6 ay ve daha az süre geçen (CS ≤ 6 ay), 6 aydan fazla süre geçen katılımcılar (CS > 6ay) olarak gruplandırılmıştır. Cerrahi öncesi bireylerin vücut ağırlıklarını kaybetmeleri için çok fazla deneme yaptıkları görülmüştür. Ancak diyetisyen denetiminde bir programın uygulanma süresinin az olduğu bulunmuştur. Bireylerin şuanki beslenme alışkanlıklarında öğün atladığı ve günük enerji alımlarının CS ≤ 6 ay grubunda 665,5 kkal, CS > 6ay grubunda ise 682,0 kkal olduğu bulunmuştur. Kadınların enerji alımı gereksinmenin % 38,9'unu karşılamıştır. Posa, B1 vitamini, folik asit, C vitamini, kalsiyum, magnezyum ve demir alımları gereksinmeyi %50'den azını karşılamıştır. Besin toleransında azalma olmuştur ve sert yiyecekler, süt ve süt ürünleri, kurubaklagiller gibi besinler tüketilememektedir. Katılımcıların yaşam kalitesi içinde fiziksel ve sosyal fonksiyonları diğer alt puanlara göre düşüktür ve depresyon durumları minimal (5,9±5,67)'dir. Cerrahiden geçen süreye göre katılımcıların enerji ve besin öğesi alımları, besin toleranları, dumping sendromu yaşaması, emosyonel durum haricindeki yaşam kalitesi ve depresyon durumları arasında fark bulunmamıştır (p>0,05). Bu çerçevede bariatrik cerrahi geçiren bireylerin kısa ve uzun dönem takiplerinin multidisipliner bir yaklaşımla yapılması çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine nutritional status, food tolerance, quality of life and depression grades of patients submitted to bariatric surgery. The study was conducted between April-December 2017 on 45 volunteer women with a mean age of 36.0 ± 9.29 years who had applied to Gazi University Health Research and Application Center General Surgery Department and had bariatric surgery. Women's general and health information, weight loss experiences, eating habits, anthropometric measurements and biochemical parameters were questioned. In the questionnaire form, there are also Quality Of Alimentation (Suter Questionnaire), Dumping Symptom Rating Scale (DSRS), Short Form of Quality of Life (SF-36) and Beck Depression Scale (BDI). Patients were divided into two groups as participants who passed 6 months or less (CS ≤ 6 months) and over 6 months (CS> 6 months) according to the timing point of assessment. It has been observed that pre-surgery individuals have had too many trials to lose their body weight. However, the duration of a dietitian-controlled program was found to be low. It was found that some of the individuals skipped meals in their dietary habits and their daily energy intake was 665,5 kcal in CS ≤ 6 months group, 682,0 kcal in CS> 6 months group. Women meet 38.9% of energy requirement. Dietary fiber, vitamin B1, folic acid, vitamin C, calcium, magnesium and iron intake meets less than 50% of the requirements. There has been a decrease in food tolerance and foods such as hard foods, milk and dairy products, legume are not consumed. The physical and social functions of the participants in the quality of life were lower than the other subscores and the depression status was minimal (5.9 ± 5.67). There was no difference between participants' energy and nutrient intake, food tolerance, dumping syndrome, quality of life except emotional state, and depression according to the timing point of assessment (p>0,05). It is very important to make short and long term follow-ups of individuals who undergo bariatric surgery in this frame with a multidisciplinary approach.