Kalp yetmezliği hastalarında ve sağlıklı kişilerde denge ve yürüme parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of balance and gait parameters in heart failure patients and healthy persons
  1. Tez No: 605637
  2. Yazar: EMİNE BURCU ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kardiyoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kalp yetmezliği vücut sistemlerinin çoğunu etkilemekte ve bu durum hastalarda çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle, kalp yetmezliği olan hastalarda denge ve yürüme parametreleri etkilenebilir. Bu çalışmanın amacı, kalp yetmezliği olan hastalarda denge ve yürüme parametrelerini sağlıklı kişilerle karşılaştırarak değerlendirmekti. Çalışmaya, yaş ortalaması 59,45±6,8 yıl olan 22 kalp yetmezliği olan hasta ve yaş ortalaması 59,00±2,58 yıl olan 22 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin fiziksel ve demografik özellikleri kaydedildi. Bireylerin, fiziksel aktivite seviyesi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) ile, quadriceps kas kuvveti ve el kavrama kuvveti el dinamometresi ile, egzersiz kapasitesi altı dakika yürüme testi (6DYT) ile, aktiviteye özgü denge güveni, Aktiviteye Özgü Denge Güvenlilik Ölçeği (ABC) ile, kognitif fonksiyonu, Mini Mental Test (MMT) ile değerlendirildi. Denge değerlendirmesi Mini-BESTest denge bataryası ile, yürüme analizi Biodex Gait Trainer ile yapıldı. Çalışma sonucunda, kalp yetmezliği olan hastaların sağ taraf quadriceps kas kuvveti ile dominant el kavrama kuvvetleri, 6 DYT mesafeleri, ABC Ölçeği puanı, MMT puanı kalp yetmezliği hastalarında sağlıklılara göre anlamlı olarak düşük bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Heart failure affects most of the body systems and causes various problems in patients. Therefore, balance and gait parameters may be affected in patients with heart failure. The aim of this study was to evaluate balance and gait parameters in patients with heart failure compared with healthy people. 22 patients with heart failure with a mean age of 59.00 ± 2.58 years and 22 patients with healthy subjects with a mean age of 59.45 ± 6.8 years was included in the study. The physical activity level of the individuals was determined using International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), quadriceps muscle strength and hand grip strength using hand dynamometer, exercise capacity were assessed using six minute walk test (6MWT), activity-specific balance confidence, using Activity-Specific Balance Safety Scale (ABC) and cognitive function, using Mini Mental State Examination (MMSE). Balance was evaluated with the Mini-BESTest balance battery. Gait analysis was evaluated with Biodex Gait Trainer. As a result of the study, right quadriceps muscle strength and dominant hand grip strength, 6 MWT distance, ABC Scale score, MMSE score were significantly lower in patients with heart failure compered to the healthy people (p 0.05).