An evaluation study on the effect of shopping mall mobile application on user experience
Alışveriş merkezi mobil uygulamalarının kullanıcı deneyimine etkisi üzerine bir değerlendirme çalışması
- Tez No: 953184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM CEM ALPPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde akıllı telefonlar insanların vazgeçilemez bir parçası haline gelmiştir. İnsanların hayatına kolaylık getirmek amaçlı olarak birçok mobil uygulamalar geliştirilmiş ve kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. Alışveriş merkezlerinin mobil uygulamaları da bu amaçla ortaya çıkmış olup kullanıcılarını kampanya, fırsat ve etkinliklerden haberdar etme, çeşitli aktivitelerle ilgili alışveriş merkezi içerisindeki mağaza bilgilerine ulaşmalarını ve bina içerisindeki navigasyonlarını sağlama gibi çeşitli özelliklere sahiptir. IOS ve Android temelli işletim sistemlerinin uygulama mağazaları incelendiğinde (App & Play Store), bu uygulamaların puanlarının, oy sayılarının ve indirilme sayılarının düşük olduğu gözlenmiştir. Buradan yola çıkılarak bu uygulamalardaki kullanıcı deneyimini ve kullanılabilirliği etkileyen problemler araştırılmıştır. Bir uygulamanın veya bir ürünün başarısı ürünün arayüzünün kullanılabilirliğine ve ürünün sunduğu deneyimin kullanıcıyı tatmin edebilme ölçüsüne bağlıdır. Kullanıcıların bir arayüzü kolay bir şekilde kullanabilmesi ve yaşadığı deneyimden keyif alabilmesi uygulamayı başarılı bir hale getirir. Literatürde alışveriş merkezlerinin mobil uygulamaları hakkında herhangi bir çalışma yapılmamış olmasından dolayı bu alanda bir eksiklik gözlemlenmiştir. Çalışma sırasında katılımcılardan alınan geri dönüşe dayanarak uygumaların çoğu katılımcı tarafından hiç bilinmiyor olması, bu uygulamaların tanıtımlarının eksik olması ve kullanılabilirlik açısından zayıf olması sonucunu ortaya çıkarmıştır. Bundan dolayı da çalışma daha merak uyandırıcı bir hale gelmiştir. Bu çalışma bir vaka analiz çalışmasıdır. Türkiye'nin İstanbul ilinde bulunan 4 alışveriş merkezinin mobil uygulaması karşılaştırılmalı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu analiz sonrasında kalitatif ve kantatif veriler elde edilmiştir. Uygulamalar arasında karşılaştırmalı bir inceleme yapılırken diğer yandan kullanıcı söylemlerine alışveriş merkezi uygulamaları hakkında genel söylemlerde bulunulmuştur. Tezin ilk bölümünde, çalışmanın amacı, kapsamı, yapısı ve araştırma sorularından bahsedilmiştir. Tezin ikinci bölümü ise kullanıcı deneyimi tasarımı, kullanıcı arayüzü tasarımı ve kullanılabilirlik kavramlarının literatürden alınan verileri içermektedir. İlk olarak kullanıcı deneyimi tasarımının tanımı yapılmış ve sürecinden bahsedilmiştir. Kullanıcı deneyiminin literatürdeki diğer deneyimlerle olan ilişkisi incelenmiş ve müşteri deneyimi ile ortak noktalarından bahsedilmiştir. Ayrıca bu bölümde mobil uygulamalarda kullanıcı deneyimi sürecinin nasıl ilerlediği ve mobil cihazların sunmuş oldukları avantajlar ve limitasyonlardan bahsedilmiştir. İkincil olarak, kullanıcı arayüz tasarımının tanımı, süreci, elementleri ve prensiplerinden bahsedilmiştir. Son olarak ise kullanılabilirliğin tanımı, mobil uygulamalardaki kullanılabilirlik ve kullanılabilirlik değerlendirme metotlarından bahsedilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde AVM ve müşteri ilişkisi incelenmiş ve AVM'deki bilgilendirici sistemlerden bahsedilmiştir. İk olarak, müşteri deneyimi, tatminliği ve sadıklığı üzerine literatürden tanımlamalar sunulmuştur. Sonrasında ise alışveriş merkezindeki kullanıcı deneyimini iyileştirmek için bilgilendirme ve yönlendirme amaçlı olan tabelalar, dokunmak ekranlı stantlar, websiteler ve mobil uygulamalardan bahsedilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde araştırma metotlarından ve test ekipmanlarından bahsedilmiştir. Çalışmaya başlamadan önce araştırmacının yaşamış olduğu Türkiye'nin en kalabalık ve gelişmiş şehri olan İstanbul hedef şehir olarak belirlenmiştir. Bu şehirdeki AVM'lerin mobil uygulamaları araştırılmış ve bu uygulamaların özelliklerinin yer aldığı bir kontrol listesi oluşturulmuştur. Bu kontrol listesindeki verilere bakılarak, en çok özelliğe sahip 4 AVM'nin mobil uygulamaları seçilmiş ve çalışma bu uygulamalar üzerinden yürütülmüştür. Bu uygulamalar seçilirken AVM'lerin gelişmişlik seviyelerine de bakılmış ve alan testleri gerçekleştirileceği için bu AVM'lere ulaşım kolaylığı da göz önünde bulundurulmuştur. Çalışma 20 katılımcı ile yapılması planlanmış olup her bir alışveriş merkezi uygulamasını 5 katılımcı deneyimleyecek şekilde tasarlanmıştır. Her katılımcı 2 fazdan oluşan bir çalışmaya katılmıştır. Katılımcıların deneyimleyeceği uygulamalar katılımcıların AVM'lere olan ulaşım rahatlığı gözetilerek belirlenmiştir. Bu sayede katılımcıların mümkün olduğunca daha az efor sarfetmesi amaçlanmıştır. Birinci faz olan kullanıcı testi, masa başında gerçekleştirilmiş olup bu aşamada katılımcılardan bir alışveriş merkezine ait olan mobil uygulamayı kullanmaları ve kendilerine verilen görevleri gerçekleştirmeleri istenmiştir. Bu aşamada mobil telefon ekranı harici bir kamera ile kaydedilecektir. Ayrıca katılımcıların görüşlerine de ihtiyaç duyulduğu için sesli düşünme metodu kullanılmış bu yüzden ses kaydı alınmıştır. Katılımcılar uygulamayı kullandıktan sonra bununla ilgili bir PSSUQ (kullanılabilirlik anketi) doldurmuştur. İkinci faz olan alan testinde ise katılımcılardan ilk aşamada kullanmış oldukları mobil uygulamayı bir de alışveriş merkezi ortamında kullanmaları istenmiştir. Katılımcılara belirli görevler verilip bu uygulamaları yön bulma özelliklerini kullanmaları istenmiştir. Bu işlem sırasında herhangi bir video kaydı yapılmamış olup sesli düşünme metodu kullanılarak ses kaydı yapılmıştır. Görevler tamamlandıktan sonra katılımcılar ile yarı yapılandırılmış bir görüşme gerçekleştirilmiş ve uygulama deneyimi hakkındaki fikirleri alınmıştır. Tezin beşinci bölümünde, kullanıcı testi ve alan testinden elde edilen veriler analiz edilerek, sonuçlar sunulmuştur. Bu sonuçlar her uygulamaya bazında ayrı ayrı değerlendirilmiş ve sonrasında uygulamalar arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. Kantatif veriler PSSUQ ve kullanıcıların görevler sırasında görev tamamlama süreleri, görev başarı oranları ve hata sayıları gibi verilerin gözlem formu ile kaydedilmesinden oluşmaktadır. Kalitatif veriler ise katılımcıların görevler sırasında bahsettiği söylemler ve yarı-yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen sözlü verilerden oluşmaktadır. Kalitatif veriler içerik analizi metodu ile kategori ve kodlar oluşturularak incelenmiştir. Tezin son bölümü ise sonuç bölümüdür. Araştırma sonuçları bu bölümde özetlenmiş, çalışma süresince yaşanan kısıtlar değerlendirilip, gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur. Elde edilen sonuçlar ile mobil uygulama kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımı literatürüne katkıda bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, smartphones have become a vital part of people. Many mobile applications have been developed and presented to users to provide accessibility to people. Mobile applications of shopping malls have also emerged for this purpose and have various features such as informing their users about campaigns, opportunities, and events, accessing store information about various activities in the shopping mall, and navigation in the environment. When the application stores of IOS and Android-based operating systems (App & Play Store) are examined, it is observed that the scores, number of votes, and number of downloads of these applications are at a low level. Based on this, the problems affecting the user experience and usability in these applications were investigated. The success of an application or a product depends on the usability of the product's interface and the extent to which the product's experience can satisfy the user. The fact that users can easily use an interface and enjoy the experience makes the application successful. Since there has not been any study on mobile applications of shopping malls in the literature, a lack of literature has been observed in this field. Based on the feedback received from the participants during the study, the applications were not recognized at all by most of the participants resulted in the lack of promotion of these applications and inadequate usability. This research is a case study. The mobile applications of 4 shopping malls in Istanbul, Turkey were analyzed comparatively. After this analysis, qualitative and quantitative data were obtained. While making a comparative analysis between the applications, general discussions about the shopping mall applications were made according to the participant's statements. In the first part of the thesis, the aim, scope, structure, and research questions of the study are mentioned. The second part of the thesis includes data from the literature on the concepts of user experience design, user interface design and usability. First, the definition of user experience design is made, and its process is mentioned. The relationship between user experience and other experiences in the literature has been examined and its common points with customer experience have been mentioned. Secondly, the definition, process, elements, and principles of user interface design are mentioned. Finally, the definition of usability, usability in mobile applications and usability evaluation methods are mentioned. In the third part of the thesis, the relationship between the shopping mall and the customer is examined and the informative systems in the shopping mall are mentioned. First, definitions from the literature on customer experience, satisfaction and loyalty are presented. Afterward, signages, touch-screen kiosks, websites and mobile applications for information and guidance purposes were mentioned to improve the user experience in the shopping mall. In the fourth part of the thesis, research methods and test equipment are mentioned. Before starting the study, Istanbul, the most populated and developed city in Turkey, where the researcher lived, was determined as the target city. The mobile applications of the shopping malls in this city were researched and a checklist including the features of these applications was created. By looking at the data in this checklist, the mobile applications of the 4 shopping malls with the most features were selected and the study was carried out through these applications. While selecting these applications, the level of development of the shopping malls was also considered, and since user tests will be carried out, the ease of transportation was also considered. The study was planned to be conducted with 20 participants and was designed so that 5 participants would experience each shopping mall application. Each participant participated in a study consisting of 2 phases. The first phase, the user test, was carried out at the desk, and at this stage, the participants were asked to use the mobile application belonging to a shopping mall and to perform the tasks assigned to them. At this stage, the mobile phone screen will be recorded with an external camera. In addition, since the opinions of the participants were needed, the thinking aloud method was used, so a voice recording was taken. Participants filled out a PSSUQ (post-study system usability questionnaire) about it after using the app. In the field test, which is the second phase, the developers were asked to use the mobile application they used in the first stage, in a shopping mall environment. Participants were given specific tasks and asked to use these applications' wayfinding features. No video recording was made during this process, but the audio was recorded using the thinking aloud method. After the tasks were completed, a semi-structured interview was held with the participants and their opinions about the application experience were taken. In the fifth part of the thesis, the data obtained from the user test and field test are analyzed and the results are presented. The last part of the thesis is the conclusion part. The results of the research are summarized in this section, the constraints experienced during the study are evaluated and future studies are evaluated