Karaman ışık kirliliği ölçümü ve haritalanması
Measurement and mapping of Karaman light pollution
  1. Tez No: 605671
  2. Yazar: KADİR YETİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Karaman ilinde ışık kirliliğinin hangi boyutlarda olduğu araştırılmış ve ölçülmüş ve bu araştırmalar neticesinde Karaman ilinin ışık kirliliği haritası oluşturulmuştur. Araştırma 2017 yılında başlamıştır. Karaman il merkez ve çevresinde alınan ölçümler değerlendirilmiştir. Karaman kent merkezi harita üzerinden bir kilometere karelik alanlara bölünmüş, koordinatları belirlenmiş ve 56 noktadan alınan ölçümler tabloya dökülmüştür. Sky Quality meter (SQM – Gökyüzü Nitelik Ölçeri) cihazı ile ölçülmüş olup alınan değerler Kadir/açısaniye2 cinsinden kaydedilmiştir. Coğrafi bilgi sistemleri programı QGİS programı ile harita oluşturulmuştur. Oluşturulan harita Karamanda ışık kirliliği farkındalığı oluşturması açısından önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the extent of light pollution in Karaman province was investigated, measured and as a result of these researches, a map of light pollution in Karaman province was prepared. The research has been started in 2017. The measurements made in Karaman province and around Karaman city center were evaluated. The city center of Karaman is divided into square kilometers on the map, its coordinates are determined and the measurements taken from 56 points are displayed in the table. Sky Quality meter (SQM) and measured values are recorded in Kadir / angle seconds2. Geographical information systems program was created with the QGIS program map. The map created in this research is important to raise awareness of light pollution in Karaman.