Tip I diyabetli adolesanlarda doğal yulaf gevreğinin glisemik seyir üzerine etkisi
The effect of natural oat cereal on glysemic excursi̇on in type I diabetes adolescents
  1. Tez No: 605680
  2. Yazar: RUKİYE BOZBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışma çoklu doz insülin tedavisi alan tip 1 diyabetli bireylerde diyete eklenen yulaf β-glukanının glisemik seyir üzerine etkilerinin ve beta glukanın glisemik kontrol üzerine etkili olacak günlük tüketim miktarının belirlenmesi amacıyla 14-18 yaşları arasında 30 tip 1 diyabetli birey (15 erkek, 15 kız) ile yürütülmüştür. Çalışma üç aşamadan oluşmuş ve her aşama bir hafta sürmüştür. Birinci aşamada bireyler standart beslenme programı uygulamışlardır. İkinci ve üçüncü aşamada bireylerin aynı beslenme programına enerji ve makrobesin ögeleri değişmeyecek şekilde sırasıyla 3 g/gün β-glukan (sabah, öğle, akşam öğünlerinde 1'er g β-glukan) içeren yulaf ve 6 g/gün β-glukan (sabah, öğle, akşam öğünlerinde 2'şer g β-glukan) içeren yulaf eklenmiştir. Her üç aşama boyunca bireylere sürekli glukoz izlem sistemi (CGM) takılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to determine the effects of beta glucane on glyceamic excursion in subjects with type 1 diabetes who are under multiple dose insulin treatment with 30 subjects with type 1 diabetes aged 14-18 years. The study consisted of three stages. In the first stage, individuals applied standard nutrition program for one week. In the second and third stage, oats containing 3 g β-glucan (1 g of β-glucan in the morning, lunch and evening meals) and oats containing 6 g β-glucan (2 g of β-glucan in the morning, lunch and evening meals) were added to the same nutrition program without changing the energy and macronutrients. Continuous glucose monitoring system (CGM) was applied to individuals during all three stages.