Elit yıldız atletlerin gençler ve büyükler kategorisindeki başarı süreçlerinin incelenmesi
Investigation of the success processes of elite youth athletes in the junior and senior category
  1. Tez No: 605684
  2. Yazar: SARE BOSTANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI AHMET PEKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı 1999-2013 yılları arasında Yıldızlar Dünya Şampiyonalarında final yarışmış olan elit yıldız atletlerin ilerleyen yıllardaki başarı durumlarının incelenmesidir. Çalışmada atletizmde 21 branştan toplam 2829 Yıldız elit atletin takibi yapılmıştır. Veriler World Athletics veri tabanından elde edilmiştir. Elit yıldız atletlerin, ilk olarak Gençler Dünya Şampiyonalarında final yarışma durumları sonrasında Büyükler Dünya Şampiyonalarında finallerde yarışma durumları ve son olarak Olimpiyat Oyunlarında finallerde yarışma durumları incelenmiştir. Veriler Microsoft Excel Programıyla analiz edilmiştir. 2829 atlet içinden 716 (% 25,3) atlet Gençler kategorisinde final yarışabilmişken, 130 (% 4,6) atlet Büyükler kategorisinde final yarışmıştır. Yalnızca 80 (% 2,8'i) atlet son basamak olan Olimpiyat Oyunlarında final yarışma başarısını gösterebilmiştir. Olimpiyatlara kadar tüm kategorilerde finallerde yarışmayı başarmış olan atletler toplam 36 ülkeden katılım sağlamıştır. Sıralamada Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Rusya'nın ilk üç sırada yer aldığı görülmektedir. Cinsiyet bulgularında elit yıldız düzeyinde erkek sporcu katılımının daha fazla olduğu görülürken, Gençler kategorisinden başlayarak kadın sporcuların spora devam etme oranlarının erkek sporculardan daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucuna göre spora devam etme oranlarına bakıldığında en başarılı sporcuların atlama branşlarında yarışan sporcular olduğu görülmektedir. Ayrıca Yıldızlar seviyesinden Büyükler seviyesindeki başarı oranında büyük bir düşüş yaşandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the success of elite youth athletes who competed in the Final of the World Championships between 1999 and 2013. In the study, a total of 2829 elite youth athletes from 21 branches were tracked in athletics. Data were obtained from the World Athletics database. Elite youth athletes were first examined in the final competitions in the Junior World Championships, then in the finals in the Senior World Championships and finally in the finals of the Olympic Games. Data were analyzed with Microsoft Excel Program. Out of 2829 athletes, 716 (25.3%) athletes competed in the Juniour category, while 130 (4.6%) athletes competed in the Seniors category. Only 80 (2.8%) athletes succeeded in the final competition at the Olympic Games, the final stage. The athletes who competed in the finals in all categories until the Olympics participated in a total of 36 countries. The United States, Germany and Russia rank first in the ranking. While male athletes participated more in elite youth level in gender findings, it was found that female athletes continued to sport more than male athletes starting from Juniour category. According to the results of the study, it is seen that the most successful athletes are athletes competing in jumping events. It was also determined that there was a significant decrease in the success rate in the level of Seniour from Youth level.