Akut miyokard infarktüsünde; dolaşan agrege olmuş trombositler, agregatlardaki trombositlerin sayısı ve hacmi
  1. Tez No: 60570
  2. Yazar: MAHMUT AÇIKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
35 6. ÖZET Bu çalışmada; Akut miyokard infarktüsü esnasında, bazı trombosit fonksiyon parametrelerindeki değişiklikler araştırıldı. Çalışma grubuna, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'na başvuran ve Dünya Sağlık Teşkilatı kriterlerine göre akut miyokard infarktüsü( AMI ) tanısı alan toplam 52 hasta( 39 erkek, 13 kadın ) alındı. Hastalardan, AMTnün l.,2.,ve 5. günlerinde, sabahleyin uzanmış pozisyonda kan örnekleri alındı;“Wu ve Hoak'”un modifiye bir yöntemi kullanılarak, dolaşan agrege olmuş trombositleri( total, reversibl ve irreversibl ), her agregattaki trombosit sayısı ve büyük trombositlerin yüzdeleri hesabedildi. Ayrıca,“Dyn-Cell 3500”hemogram cihazında, trombosit sayısı ve ortalama trombosit hacmi ölçüldü. Çalışma grubundaki AMTlü 30 hastada komplikasyon gelişmezken, 22 hastada komplikasyon gelişti; bunlardan 2'si öldü. Kontrol grubuna, gönüllü 20 sağlıklı kişi katıldı. Trombosit fonksiyon paremetreleri; çalışma grublannda, kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu( p0,05 ). Bu bulgular ve daha önceki çalışmalar, AMTnün oluşumunda ve komplikasyonlann gelişmesinde trombosit fonksiyonlarının önemli rolleri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
36 7. SUMMARY This study documented the variations in some platelet function parameters during acute myocardial infarction(AMI). The study group included 52 patients(39 men. 13 women) hospitalized in Cardiology department of medical school of Atatürk University. All patients had AMI which was diagnosed according to World Health Organization criteria. Blood samples were taken while patients were in the recumbent position in the morning. Circulating aggragated platelets(total, reversibly and irreversibly aggregated ), the number of platelets per aggregate and“big”platelets were measured by a modification of the“Wu and Hoak”method in 52 patients on the first, second and fifth day AMI. The mean platelet volume and counts were measured using the“Dyne-Cell 3500”Counter. Among the patients with AMI, 30 had an uncomplicated course and 22 patients had complications that occured between the 1st and 5th day of hospitalization^ patients died). 20 healthy volunters served as controls. İn the patients of study group the measured platelet function parameters elevated compared with those of control subjects(p< 001). There was a significant increase, especially the second observation day, in the values of total aggragated platelets( %36J3±4,62 and %25,14±4,48; p0,05 ). These findings and previous studies have emphasized the role of platelets in the development and course of AMI, but also in the development of complications during AMI.