Bis (pridin-1-oksit) metal (II) tetrasiyanonikelat (II) kompleksleri ve benzenli prazinkadmium (II) tetrasiyanometalat (II) konak-konuk bileşiklerinin titreşim spektroskopisi ile incelenmesi
The Vibrational spectroscopic investigation of bis (pyridinc-1-oxcide) metal (II) tetracyanonickelate(II) complexes and pyrazinecadmium (II) tetracyanometelate (II) clatherates
- Tez No: 6056
- Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA KANTARCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
;BİS((PRİDİN-1-0KSİT)METAL(II) TETRASİYANONİKELAT(II) KOMPLEKSLERİ VE BENZENLÎ PRAZİN^ADMİÜM(II) TETRASİYANOMETALAT(II) KONAK-KONUK BİLEŞİKLERİNİN TİTREŞİM SPEKTROSKOPİSİ İLE İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Nurcan EKİCİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan, 1989 OZ Bu çalışmada ilk kez hazırlanan bis(pridin-l-oktu sit ametal (II) tetrasiyanonikelat(II), M(C5H5NO)2Ni(CN)4 (M=Mn, Fe, Co, Ni,Cu,Cd), konak(host) ve benzen konuk ( guest) moleküllü prazinkadmiüm(H) tetrasiyano- metalat(II), Cd(C4H4N2)M(CN)4.C&H6 (M=Cd veya Hg), konak-konuk bileşiklerinin yapıları kırmızı-altı ve Raman spektroskopik yöntemleri ile 4000-200cm bölgesinde incelenmiştir. Bu incelemeler sonunda, a. M(C5H5N0)2Ni(CN)4 bileşiklerinin kaynaklardaki Hofmann-tipi bileşiklere benze? şekilde (M-Ni(CN), )“, polimerik tabakalar içerdiği ye bu tabakaların bir birlerine, tabakaların alt ve üstünden bağlı PyO molekülleri arasındaki Van Der Waals kuvvetleri ile tutuldukları, b. Cd(C4H4N2)M(CN)4.C6H6 bileşiklerinin Hofmann- T,-tipi konak-konuk bileşikleri ile benzer yapıya sahip oldukları ve kafes yapıda oluşan a ve 0 tipi kavitele- re konuk benzen moleküllerinin hapsedildikleri ”ve {Cd-M(CN)4)oo polimerik yapıdaki Cd atomlarını bağlayan prazin moleküllerinin bidentat ligand olarak davrandıkları şeklinde yorumlanmıştır. II
Özet (Çeviri)
THE VIBRATIONAL SPECTROSCOPIC INVESTIGATION OF BİS(PYRIDINE-1-0X1DE)METAL (II) TETRACYANONICKELATE(II) COMPLEXES AND PYRAZINECADMIUM(II) TETRACYANOMETELATE(II) CLATHERATES (Ph.D. Thesis) Nurcan EKİCİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April, 1989 ABSTRACT In this study, bis(pyridine-l-oxide).metal(II) tetra- cyanonickelate(II) complexes, M(C5H5NO) 2Ni(CN)4 (M=Mn, Fe,Co, Ni,Cu, Cd ), and pyrazinecadmium(II) tetracyanome- talate(II) clathrates, Cd(C4H4N2)M(CN)4.CgHg (M=Cd,Hg) have been prepared for the first time, and their structure have been investigated by using infra-red and Raman spectroscopy in the 4000-200cm region. The spectral results indicate the followings: a. M(PyO) "Ni(CN), complexes are made of infinite polimeric layers, (M-Ni(CN),), similar to those of Hofmann-type clathrates. The layers are stacked on top of one another by Van der Walls forces between PyO molecules which lie above >and below the la yers. h. The structure of the clathrates, Cd(Pyz)M(CN), (M=Cd,Hg), are similar to those found in Hofmann- T,-type clathrates which have two kinds of cavities a and 3, and host benzene molecules are trapped in both cavities. In the framework, the prazine molecules 2+ act as bidentate ligands bridging Cd ions in the polymeric (Cd-MtCN).)^, structure. Ill