Hipertansif sol ventrikül hipertrofili hastalarda egzersiz technetium-99m- tetrofosmin miyokard perfüzyon sintigrafisi ile mikrovasküler angina pektoris tanısı
  1. Tez No: 60571
  2. Yazar: ENGİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu çalışmada Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne müracaat eden, hipertansiyonlu ve sol ventrikül hipertrofili 95 hasta içerisinden, tipik efor anginası tarif eden 37 hastada Tc-99m-tetrofosmin miyokard perfüzyon sintigrafisi kullanarak mikrovasküler angina pektorisi araştırdık. Hastalara hipertansiyon tanısı, bir yıldan daha fazla hipertansiyon hikayesi olan hastalar arasında en az iki ölçümde arteriyal kan basıncının 160/90 mmHg'dan daha yüksek ölçülmesi ile konuldu. Sol ventrikül hipertrofisi tayini ise ekokardiyografik olarak hem duvar kalınlığında artma hemde sol vetrikül kitle indeksinin normal değerlerden daha fazla bulunmasıyla tesbit edildi. Tipik efor anginası olan hastalara önce Tc-99m-tetrofosmin ile egzersiz miyokard perfüzyon SPECT sintigrafisi yapıldı, daha sonra ise koroner anjiyografiye gönderildi. Yapılan Tc-99m-tetrofosmin sintigrafisi sonucunda 26(%70) hastada defektif görüntü elde edildi. Daha sonra yapılan koroner anjiyografi sonucunda 26 hastanın 9(%34,6) tanesinde önemli derecede (%50'den fazla) koroner epikardiyal damarlarda darlık tesbit edildi. Egzersiz Tc-99m-tetrofosmin miyokard perfüzyon sintigrafisi normal çıkan 10 hastanın ise yalnız 1(%10) tanesinde önemli darlık tesbit edildi. Hastaların %46'sında mikrovasküler angina pektoris %27' sinde ise önemli koroner darlık tesbit edildi. Yeni bir miyokard perfüzyon ajanı olan Tc-99m-tetrofosmin'nin tam değeri de %90 olarak hesap edildi. Bu çalışmanın sonucunda hipertansiyonlu ve sol ventrikül hipertrofili hastalarda eforla oluşan tipik göğüs ağrısının nedeninin, büyük çoğunlukla mikrovasküler angina pektorise bağlı olduğu ve Tc-99m-tetrofosmin SPECT sintigrafısinin kolay uygulanabilir olması ve kaliteli görüntüsü nedeniyle tercih edilibilir bir miyokard perfüzyon ajanı olduğu kanaatine varılmıştır. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we investigated microvascular angina pectoris by using myocard perfusion scintigraphy with Tc-99m-tetrofosmin in 37 patients expressing effort angina from 95 patients with left ventricular hypertrophy and hypertension who admitted to cardiology department medical school, Atatürk University. The diagnosis of hypertension was established by at least two measurement of arterial blood pressure over 1 60/90 mmHg and by a history of hypertension over one year. The diagnosis left ventricular hypertrophy was established by not only increase in wall thickness but also higher left ventricular mass index then normal values in echocardiographic studies. First, the patients underwent exercise myocardial perfusion SPECT with Tc-99m- tetrofosmin, then they were sent to coronary angiography detective image was found in 26 (70%) patients undergoing Tc-99m-tetrofosmin scintigraphy. Significant stenosis (over 50%) in epicardial vessels was determined in 9(34.6%) of 26 patients's angiographic evaluations. However, only one (10%) of 10 patients with normal exercise Tc-99m- tetrofosmin myocardial perfusion scintigraphy showed important stenosis in angiography. Of patients, 46% had microvascular angina pectoris and 27% had significant coronary stenosis. The diagnostic value of the Tc-99m-tetrofosmin as a new myocardial perfusion agent, was calculated as 90%. It was concluded that the cause of chest pain occuring by effort in patients with hypertension and left ventricular hypertrophy were mostly due to microvascular angina pectoris and that Tc-99m~tetrofosmin SPECT was preferable myocardial perfusion agent since it was easly to perform and gave good (qualitative view).