Anahtar teslim inşaat sözleşmesi
Turnkey contract
  1. Tez No: 605702
  2. Yazar: İPEK BETÜL ALDEMİR TOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Günümüzde inşaat sektörü, artan nüfus ve teknolojiye bağlı olarak sürekli gelişmektedir. Bu alanda uzmanlık gerektiren büyük çaplı projeler, ön plâna çıkmaktadır. Ancak bu projeler, karmaşık yapıda olup büyük riskleri ve sorunları beraberinde getirirler. Bu sorunların var olan inşaat sözleşmesi modelleriyle aşılması, taraflar için kimi zaman zor olmaktadır. Bu bakımdan iş sahipleri, sözleşme özgürlüğü kapsamında, daha profesyonel sonuç alabilecekleri, inşa eserinin kurulumu kadar sorunsuz işletilmesinin de sağlandığı ve sonraki süreçte tesiste ortaya çıkabilecek problemleri en aza indirebilecekleri sözleşme ilişkisi kurma arayışına girmişlerdir. Bu arayışın bir sonucu olarak taraflar, yeni bir inşaat sözleşmesi modeli olarak anahtar teslim inşaat sözleşmesini oluşturmuşlardır. Anahtar teslim inşaat sözleşmesi, Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenmeyen isimsiz bir sözleşmedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the construction sector, due to increasing population and technology is constantly evolving. In particular, large-scale projects that require expertise, comes to the forefront. However, these projects are complex and bring great risks and problems. It is sometimes difficult to overcome these problems with existing construction contract models. In this respect, business owners sought to establish a contract relationship within the scope of the freedom of contract, where they could obtain more professional results, where the construction work could be operated as smoothly as the installation, and where they could minimize the problems that might arise in the plant in the subsequent process. As a result of this quest, the parties have created the turnkey contract as a new model of construction contract. Turnkey contract is an innominate contract not regulated in the Turkish Code of Obligations.