Ön ödemeli konut satış sözleşmesi'nde satıcının teminat sağlama yükümlülüğü
The obligation of sellers to provide collateral i̇n prepaid residance sales agreement
  1. Tez No: 692973
  2. Yazar: İFFET DİDEM SUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KİZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Günümüzde tüketicilerin barınma ihtiyaçlarını karşılama noktasında genellikle bedelleri önceden ödenen, proje ya da inşaat aşamasındaki konutların tercih edildiği görülmektedir. Bu konutların, bedelleri peşin veya taksitler halinde ödenerek satın alınması, tüketicilerin ödediği miktarların risk altında olması ve çeşitli mağduriyetlerle karşı karşıya kalmalarına neden olmaktadır. Söz konusu risk ve mağduriyetlerin önüne geçilmesi adına kanun koyucu, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 40-46. maddelerinde, uygulamada“maketten satış”veya“sat-yap”olarak bilinen ön ödemeli konut satış sözleşmesine yönelik özel düzenlemeler getirmiştir. 6502 sayılı Kanun, ön ödemeli konut satışlarını düzenlenmesi yanında, söz konusu satışlar bakımından piyasanın denetlenmesini de amaçlamaktadır. Satış veya satış vaadi şeklinde düzenlenen ön ödemeli konut satış sözleşmelerinde; konut bedellerinin ödenme ve yine bu konutların teslimi arasındaki zaman aralığının fazla olması, konutların tüketiciye teslim edilememesi veya tüketicinin ödediği konut bedelini geri alamaması ihtimallerini de beraberinde getirmektedir. 6502 sayılı Kanun'un 42. maddesi, tüketicinin haklarının söz konusu durum ve ihtimaller karşısında güvence altına alınacağını belirtmektedir. Kanun ve ilgili yönetmelikte düzenlenen teminatlar, madde metinlerinde belirtildiği üzere satıcı veya yüklenici tarafından, konut satışlarına başlanmadan önce sağlanacaktır. Çalışmamız üç kısım halinde incelenmekte olup birinci kısımda“Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmesinin Tanımı, Unsurları, Hukuki Niteliği, Şekli, Konusu, Tarafları ve Zorunlu İçeriği”; İkinci kısımda“Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmesinde Tarafların Hak ve Yükümlülükleri ile Satıcının Teminat Sağlama Yükümlülüğü”ve üçüncü kısımda“Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmesinin Sona Ermesi”konuları açıklanarak tamamlanmıştır. Anahtar Kelimeler Tüketici, sözleşme, ön ödemeli konut satış sözleşmesi, konut, teminat.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it can be seen that the houses, which are paid in advance, are generally preferred during the project or constructing stage in order to meet the housing needs of the consumers. The purchase of these houses in cash or in installments is the reason why consumers are at risk and that they face various issues. In order to prevent such risks and issues, the legislator has introduced special arrangements for the prepaid residence sales agreement, known as“model of sales”or“buy - build”in the Law on the Protection of the Consumer No 6502 in articles 40-46. 6502 numbered Act aims to regulate the prepaid house sales as well as to supervise the market in terms of sales. In prepaid residence sales agreement arranged as sales or promises of sales; the time interval between the payment of resident costs and the delivery of these houses can cause the possibility that the houses cannot be delivered to the consumer or that the consumer cannot recover the cost of the house they have paid. 6502 numbered Act, Article 42 states that the rights of consumer will be secured against such situations and possibilities. The collaterals regulated by the law and the related regulation will be provided by the seller or the contractor before the start of the sale of the house as stated in the text. Having analyzed as a three-part study, in the first part of the study; the definition, elements, legal characteristics, shapes, topics, counterparties, and the compulsory context of“Prepaid Residance Sales Agreement”; in the second part;“The Rights and Liabilities of the Counterparties in the Prepaid Residance Sales Agreement and The Obligation of Sellers to Provide Collateral”; and in the third part;“The End of Prepaid Residance Sales Agreement”have been explained completely. Keywords Consumer, contract, prepaid residence sales agreement, house, collateral.