Emniyet mensuplarının rekreasyonel etkinliklere katılımlarında engel teşkil eden faktörlerin belirlenmesi (Kütahya ili örneği)
Examination of leisure constraints of poli̇ce officers according to some variables (Case of Kutahya city)
- Tez No: 605735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, emniyet mensuplarının rekreasyonel etkinliklere katılımlarında engel teşkil eden faktörlerin bazı değişkenler açısından belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmaya, Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı tesadüfi yöntem ile seçilmiş 113'ü erkek 38' , kadın toplam 151 emniyet mensubu katılmıştır. Çalışma kapsamında hazırlanan veri formu iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için kişisel bilgi formu; ikinci kısımda ise rekreasyonel etkinliklere katılımının önündeki engelleri katılımcıların algısına göre belirlemede Alexandris ve Carroll (1997) tarafından geliştirilen, Karaküçük ve Gürbüz (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan,“Boş Zaman Engelleri Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeğin Türkçe formu 27 madde ve (a) birey psikolojisi (6 madde), (b) bilgi eksikliği (3 madde), (c) tesis yetersizliği (4 madde), (d) ulaşım sorunu (4 madde) (e) arkadaş eksikliği (3 madde), (e) zaman ve ilgi eksikliği (7 madde) biçiminde 6 alt boyuttan oluşmaktadır. Anketlerden elde edilen verilerin analizi ve değişkenler arası karşılaştırmalarda SPSS 22.0 programından faydalanılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda, katılımcıların cinsiyet, medeni durum, en çok yaşadıkları yerleşim birimi ile boş zaman engelleri puanları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim was to examine the leisure constraints of police officers' in terms of some variables according to student perception. 113 male 38 female 151 police officers in total, selected by coincidence method participated in this research. The data form prepared within the scope of the study consists of two parts. In the first part, a personal information form to identify the demographics of the participants; in the second part,“Leisure Constraints Scale”, which was developed by Alexandris and Carroll (1997) and adapted by Karaküçük and Gürbüz (2007), was used to determine the constraints in participating recreational activities according to participant perception. The Turkish form of the scale consists of 27 items; (a) individual psychology (6 items) (b) the lack of knowledge (3 items) (c) facilities/services (4 items) (d) accessibility (4 items), (e) lack of partners (3 items), (f) time and lack of interests (7 items). SPSS 22.0 program was used for the analysis of the data and for the comparison of the variables. As a result of this research, there were significant differences between participants' gender, marital status and places lived as longest period and leisure constraints scores (p 0,05).