İstanbul İl Emniyet Teşkilatındaki 4 farklı departmanda görevli polislerin sportif ve rekreatif aktivite sıklıklarının yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of frequencies of sportive and recreative activities upon the quality of life of police officers working in four different branches of Istanbul Police Department
- Tez No: 321989
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDUSSELAM KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada ?İstanbul İl Emniyet Teşkilatındaki 4 Farklı Departmanda Görevli Polislerin Sportif ve Rekreatif Aktivite Sıklıklarının Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi? incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul İl Emniyet Teşkilatında 4 farklı (güven timleri, önleyici hizmetler, çevik kuvvet, masa başı birimler) departmanların da görevli 400 polis oluşturmaktadır. Araştırmada uygulanan anket formu 3 kısımdan oluşmuş; 1. Kısım 9 soruluk demografik faktörler, 2. Kısım 59 soruluk sportif ve rekreatif aktivite sıkılığı ve 3. Kısım 27 soruluk Dünya sağlık örgütünün uzmanları tarafından oluşturulan Whoqol-Brief yaşam kalitesi ölçeği ?tarama modelinde? uygulanmıştır. Sportif ve rekreatif aktivite sıklık ölçeğindeki 23 maddenin genel güvenirliği ?=0, 909 olarak bulunmuştur. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) kullanılmıştır. Araştırmada emniyet mensuplarının serbest zaman faaliyetlerini hangi sıklıkta ve nasıl değerlendirdikleri ile yaşam kalitelerine olan etkileri faktör yükleri alınarak istatistiksel olarak incelenmiş ve tablolaştırılarak yorumlanmıştır.Çalışma sonucunda araştırmaya katılan emniyet mensuplarının serbest zaman etkinliklerine katılımlarını engelleyen unsurlar incelendiğinde; ilgili serbest zaman kurumlarının program eksikliği, ekonomik yetersizlik, çevresel faktörlerin olumsuzluğu, mesleki iş yükü ve fazla mesai sürelerinin yüksek seviyede etkilediği görülmüştür. Araştırmaya katılan polislerin yaşam kalitesi düzeylerinin ortalamaları incelendiğinde; pasif rekreasyon sıklığı düzeyinin orta düzeyde (3, 246 ± 0, 724); olduğu, sportif faaliyet, sosyal eğlence, sanatsal faaliyet sıklığı düzeyinin düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca demografik faktörler içinde bekâr polis memurlarının evli polis memurlarına göre ve gelir düzeyi düşük olan memurların gelir düzeyi yüksek olan memurlara oranla sportif aktivite sıklık puanları daha yüksek çıktığı tespit edilmiştir. Emniyetin içinde ki birimler arası farklılıklar incelendiğinde ise çevik kuvvet polislerinin sportif ve rekreatif faaliyet sıklık puanları diğer birimlerden yüksek çıktığı görülmüştür. Emniyet mensuplarının toplam yaşam kalitesi puanları incelendiğinde, gelir seviyesi yükseldikçe ve fazla mesai süresi azaldıkça yaşam kalitesinin de doğru orantıda arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of frequency of sportive and recreative activities of the police officers who were commissioned at 4 different departments of Istanbul Police Department upon their quality of life. The sample of the research was consisted of 400 police officers who were commissioned at four different departments (security bureau, crime prevention bureau, Anti-riot squad bureau and desk police officers) of Istanbul Police Department. The questionnaire form was composed of three parts. 1st part made up by 9 questions about demographic factors, 2nd part made up by 59 questions about the frequency of sportive and recreative activities and 3rd part made up by 27 questions of WHOQOL-BRIEF were administered in ?screening model?. General reliability of 23 items of Sportive and Recreative Frequency Questionnaire was ?=0.909. For the data evaluation; descriptive statistical methods (numbers, percentages, means, and standard deviation) were used. In the study, how often and how police officers used leisure time activities and the effects of these activities were statistically evaluated by performing factor loadings and were commented in Tables.In the study when the causes that prevented police officers from participating leisure time activities were analyzed; it was found out that lack of leisure time programs of the institutions, economical handicaps, negative environmental factors, professional work load and long overtime highly affected. When the mean scores of quality of life of the police officers were analyzed, it was noted that passive recreation frequency was at a moderate level (3.246 ± 0.724) but sportive activities, social entertainments and artistic activity frequency were at a lower level. Besides, it was found out among the demographic factors that unmarried police officers had higher scores of sportive activity frequency as compared with married police officers and police officers with low income had higher scores of sportive activity frequency as compared with police officers with high income. When the differences between the bureaus of the Istanbul Police Department were analyzed, scores of sportive and recreative activity frequency of the Anti-riot squad were higher than other bureaus. When total scores of the quality of life of the police officers were analyzed, it was seen that as income level increased and overtime working decreased quality of life increased in direct proportion.