Workplace cyberslacking: An investigation based on the theory of planned behavior
İş yerinde sanal kaytarma: Planlı davranış teorisine dayalı bir araştırma
- Tez No: 605736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Son yıllarda iş yerlerinde bilgisayarların ve cep telefonlarının kullanımı önemli ölçüde artmıştır. Çalışanların iş saatleri içerisinde İnternet erişimleri kaçınılmaz ve çoğu zaman gerekli hale gelmiştir. Sanal Kaytarma, iş yerlerinde İnternet kullanılarak yapılan iş ile ilgili olmayan davranışları tanımlayan bir olgudur. Sanal kaytarma davranışlarının iş yerindeki etkileri halen tartışılmaktadır. Sanal Kaytarmanın iş yerinde hem pozitif hem de negatif davranışlara yol açtığı öne sürülmektedir. Bu bağlamda Sanal Kaytarmanın iş yeri unsurları üzerinde bu çelişkili etkileri yaratan farklı tiplerinin saptanması önemli hale gelmiştir. Sanal kaytarma davranışının öncüllerinin araştırılması gerekmektedir (Göncü Köse & Metin, 2018). Alanyazın Sanal Kaytarmayı açıklamak için farklı teoriler öne sürmektedir. Çalışmada Sanal Kaytarmayı yordamak için Planlı Davranış Teorisi (Ajzen, 2012) kullanılmıştır. Bu teori bir davranış ile ilgili normlar, tutumlar ve algılanan davranışsal kontrol'ün davranışı uygulama niyetini etkilediğini, niyetin de davranışın öncülü olduğunu savunmaktadır. Bu çalışmada, ilk olarak Sanal Kaytarma davranışı güncellenmiş ve geçerlik çalışması yapılmış, ardından Sanal Kaytarma Planlı Davranış Teorisine dayandırılarak yordanmıştır. Ayrıca, önerilen modeli doğrulamak için, kurumsal normlarla kişilik faktörlerinin karşılıklı etkileşimleri modele eklenerek düzenleyici değişken analizleri yapılmıştır. Sonuçlar, Sanal Kaytarma davranışının güncelleme, araştırme ve planlama ve eğlence olarak isimlendirilen üç boyutunun olduğunu ve her birinin Planlı Davranış Teorisi ile başarılı bir şekilde modellendiğini göstermiştir. Ayrıca sonuçlar güncellenen Sanal Kaytarma ölçeğinin yapı geçerliğini destekler niteliktetir. Boyuta dayalı analizler sonucunda, güncelleme, eğlence ve araştırma ve planlama faktörlerinin uyumluluk ve değişime direnç faktörleriyle negatif, saldırganlık ile pozitif ve anlamlı ilişkisi olduğu, araştırma ve planlama faktörünün ise bunlara ek olarak proaktif kişilik, fikir önderliği ve değişime açıklık ile pozitif ilişkisi olduğu bulunmuştur. Son olarak, düzenleyici değişken analizleri sonucunda normlar ve kişilik faktörlerinin etkileşiminin, iş yerinde farklı Sanal Kaytarma türlerinin gösterilmesinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of computers and mobiles at workspaces has increased dramatically in the last decade. Employees' access to the Internet is inevitable and mostly required within working hours. Cyberslacking is a phenomenon that describes the non-work-related behavior conducted in the workplace by using the Internet. The effects of Cyberslacking behaviors in the workplace are still controversial. Literature suggests that Cyberslacking can be a facilitator of both positive and negative workplace behaviors. Thus, it is compelling to identify different types of Cyberslacking that might have contrasting effects in the workplace. The antecedents of this behavior still need investigation (Göncü Köse & Metin, 2018). According to prior literature, there are different theories that explain the concept of Cyberslacking. The present study adopts Theory of Planned Behavior (Ajzen, 2012) to predict Cyberslacking. The theory suggests that behavior is predicted by behavioral intentions, which is also determined by three factors; norms, attitudes, and perceived behavioral control. In this study, first a current Cyberslacking measure is updated with items generated from the preliminary study and validated followed by predicting Cyberslacking based on the Theory of Planned behavior. Further moderation analyses were conducted to validate the proposed model by including interaction effect of organizational norms and personality factors. Results showed that, Cyberslacking behavior has three dimensions, updating, research and planning, and entertainment, each successfully modeled with the Theory of Planned behavior. Also, results provided some evidence for the construct validity of the updated Cyberslacking scale. Facet based analysis revealed that updating and entertainment factors significantly and negatively correlated with agreeableness and the resistance to change, and positively with aggression. The research and planning factor is significantly and negatively correlated with agreeableness and resistance to change, positively with aggression, proactive personality, opinion leadership and openness to experience. Finally, the results of moderation analysis showed that, norms and personality interaction play a role in predicting the presence of the different types of Cyberslacking behavior in the workplace.