Çin'in enerji güvenliği politikaları: Kazakistan, Myanmar ve Pakistan örnekleri
China's energy security policies: The cases of Kazakhstan, Myanmar and Pakistan
- Tez No: 605742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Enerji tüketimi ve bununla beraber enerjiye olan ihtiyacı giderek artan Çin, enerji sorunu ile karşı karşıya kalmamak için enerji güvenliği politikaları geliştirmektedir. Çin'in enerji güvenliği politikaları sadece enerji ile ilgili değil, ulusal ve ekonomi güvenliği ile de doğrudan ilgilidir. Enerji güvenliğine bu nedenle son derece önem atfeden Çin, birçok ülkeyle enerji ilişkisi kurmakta ve kurduğu bu ilişkiler çerçevesinde enerji güvenliğini sağlamaya çalışmaktadır. Bu çalışmada ise Çin'in enerji güvenliğini sağlamak için izlediği politikaların ve enerji arz ya da transit ülkeleriyle kurduğu enerji ilişkisinin enerji güvenliğine katkısının neler olduğu sorusu Kazakistan, Myanmar ve Pakistan örnekleri üzerinden incelenmektedir. Çalışmanın sonunda Çin'in her üç ülkeye yönelik ekonomik, ticari ve askeri açıdan benzer politikalar izlediği ve aynı zamanda üyesi olduğu uluslararası örgütleri siyasi ve ekonomik açıdan etkin bir şekilde kullandığı görülmüştür. Çin'in bu politikalar çerçevesinde kurduğu enerji ilişkisinin ise enerji arz ve güzergâh çeşitliliğine hizmet ettiği tespit edilmiştir. Ancak Çin'in enerji alanındaki projeleri 2000'lerden itibaren gerçekleştirmeye başladığı ve projelerin tamamlanması ve tamamlananlardan da daha yüksek verim alınabilmesi için zamana ihtiyacın olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
China, which consumes more energy as well as needs more energy day by day, is improving energy security policies not to face with the energy challenges. China's energy security policy is not only about the energy itself but also directly related to its national and the economy policy. So China, which attaches extreme importance to the energy security, establishes energy relations with a lot of countries and attempts to provide its energy security within the framework of these energy relations. In this thesis, the polices that China pursues to provide its energy security and the contributions of the Chinese energy relations with energy supply or transit countries are examined through the cases of Kazakhstan, Myanmar and Pakistan. In conclusion, it is found out that China pursues similar policies on the economic, commercial and military issues towards these three countries and it is also identified that China uses the international organizastions, which China is a member of, effectively in terms of political and economical. It is found out that China's energy relations established through these policies serve the diversity of the energy supply and route. But it is also concluded that China has begun to realize the energy projects since the 2000s and therefore more time is needed to complete the projects and to increase the effectiveness of the ones which are already completed.