China's energy policy towards Central Asia and the role of 'Belt and Road' Initiative
Çin'in Orta Asya ile ilgili enerji politikası ve 'Kuşak ve Yol' İnisiyatifinin rolü
  1. Tez No: 662488
  2. Yazar: NARİMAN KARIMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM UDUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tarihsel olarak Orta Asya, jeopolitik konumundan dolayı stratejik bir öneme sahip olmuştur. Öte yandan, Çin'in geniş bir sınırı olduğu için her zaman bölgenin komşu ülkeleriyle güçlü siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkileri bulunmaktadır. Bugün Çin'in Orta Asya ülkeleri olan Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Türkmenistan'da göz ardı edilemez etkileri bulunmaktadır. Bu tez Çin'in Orta Asya coğrafyasındaki enerji politikasını“Kuşak ve Yol”inisiyatifi çerçevesinde incelemektedir. Karşılıklı ulaşım, enerji ve askeri güvenlik işbirlikleri, Çin'in Orta Asya coğrafyasında inşa etmeye çalıştığı etki için kullandığı önemli araçlardır. Çin, bölgedeki bu ülkelerde etkinliğini arttırmak için tarihin en büyük altyapı projesi olan Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni geliştirmektedir. Ayrıca bu projeyi Batı ülkeleriyle ticari ilişkilerini arttırmak için de kullanmaktadır. Bunun yanı sıra doğal kaynaklar açısından zengin Orta Asya ülkeleri Çin'in artan enerji ihtiyacını sağlamakta hayati öneme sahiptir. Çin'in bölgede geliştirmeye çalıştığı siyaset dışarıdan bakıldığında bir“kazan-kazan”ilişkisi gibi görünse bile Çin'in esas amacı, bölgede sınır güvenliğini sağlayarak bölgesel gücünü geliştirmek ve küresel politikada bir ekonomik ve askeri süper güç olarak kabul edilmektir. Bu tezde yukarıdaki varsayımdan hareketle Çin'in bölgesel politikaları realist bir yaklaşım çerçevesinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Historically, the Central Asian region has had a strategic importance because of its geopolitical location. On the other hand, since China has the long borders with the region, it has always had strong political economic and cultural relations with neighbouring countries. Today, China has indispensable effects in the countries of Central Asia: Kazakhstan, Uzbekistan, Tajikistan, Kyrgyzstan and Turkmenistan. This thesis examines China's energy policy towards Central Asia within the framework of“Belt and Road”Initiative. The multilateral transportation, energy and military security collaborations that China tries to establish with its neighbours in the Central Asian region are important tools to increase China's economic influence in the region. China is building the Belt and Road Initiative, the largest infrastructure project in history, to improve these relations with the countries in the region. China also uses this project to improve its trade relations with the West. On the other hand resource rich Central Asia is immensely significant for China to provide its energy security. Even if the regional collaborations that China is trying to create seem to be a win-win relationship from the outside, there is an aim to be accepted as an economic and military superpower in global politics by improving the regional power of China and providing border security. In this thesis, based on the above prediction, China's regional policies will be analysed with a Realist approach.