Ticari havayolu pilotlarında barotravma sıklığı ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Barotrauma prevalence in commercial airline pilots and assessment of related factors
- Tez No: 605776
- Danışmanlar: PROF. DR. FERŞAT KOLBAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hava ve Uzay Hekimliği, Air and Space Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Hava ve Uzay Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Uçuş esnasında pilotlar görevlerini yerine getirirken birçok çevresel etkenin etkisi altında kalırlar. Bu çevresel etkilerden biri olan ve uçuş sırasında meydana gelen basınç değişiklikleri, orta kulak ve sinüs barotravması ile sonuçlanabilir. Bu çalışmada ülkemizde faaliyet gösteren ticari havayolu pilotlarında orta kulak ve sinüs barotravmaları görülme sıklığının ve uçuş ortamında neden olabilecek faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma aktif uçuş hayatına devam eden 329 ticari pilot ile yürütülmüştür. Katılımcılara demografik özelliklerini, uçuş saatlerini, barotravmaya katkıda bulunabilecek hastalık öykülerini, üst solunum yolu enfeksiyon (ÜSYE) sıklıklarını, grip aşısı yaptırma durumlarını, sinüs ve kulak barotravma sıklıklarını sorguladığımız bir anket uygulanmıştır. Çalışmaya yaş ortalamaları 41,26±9,68 olan 314 erkek ve 15 kadın pilot dahil edilmiştir. Pilotların meslek hayatı boyunca kulak barotravması yaşama oranları %55,6 ve sinüs barotravması yaşama oranları %57,8 olarak belirlenmiştir. Ayrıca pilotların son bir yılda kulak barotravması yaşama sıklığı %34,4 ve sinüs barotravması yaşama sıklığı %32,9 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Pilots are under the influence of many environmental factors during flight when fulfilling their duties. Pressure change which is one of these environmental factors and which occurs during the flight can result in with otic and sinus barotraumas. This study aims to evaluate the prevalance of otic and sinus barotraumas among commercial airline pilots in our country and the factors that can cause barotraumas in flight environment. The study was conducted with 329 commercial airline pilots who are actively flying. Participants were asked to complete the survey form that questions participants' demographic characteristics, flight hours, medical history that could contribute barotrauma, upper respiratory infection (URI) frequency, flu vaccination and sinus and otic barotrauma frequency. 314 male and 15 female pilots whose average age was 41,26±9,68 were included in the study. Otic barotrauma and sinus barotrauma incidence of pilots during their career are determined %55,6 and %57,8. Also otic barotrauma and sinus barotrauma prevalence of pilots in the recent year are determined %34,4 and %32,9.