Sürmecik (Banaz - Uşak) paleolitik açık hava yerleşimi kenar kazıyıcılarının tekno-tipolojisi
Sürmecik (Banaz - Uşak) paleolitik açik hava yerleşimi kenar kaziyicilarinin tekno-tipolojisi
- Tez No: 605792
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Sürmecik Paleolitik Açık Hava Yerleşimi hem dünya hem de Anadolu arkeolojisi açısından oldukça önemli bir yerleşim yeridir. Yerleşim yeri buluntu topluluğu açısından, tipolojik olarak Orta Paleoltik Dönem olarak nitelendirilir. Kenar Kazıyıcılar Orta Paleolitik Dönemde en sık rastlanan alet grubudur. Her dönem içerisinde görülen bu aletler özellikle Orta Paleolitik'te çok fazla çeşitlenme göstermiştir. Kenar kazıyıcılar bu tez kapsamında incelenen endüstrinin dördüncü büyük grubunu oluşturur. 1854 adet kenar kazıyıcının bütün alt tiplerine bu yerleşim yeri içerisinde rastlamak mümkündür. Mousterien'in bu karakteristik aletleri çok fazla işleve yönelik kullanılan aletlerdir. Buluntu yerinin keşfi ile Batı Anadolu'da Paleolitik Çağ açısından bir bütünlük sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sürmecik Paleolithic Open Air Settlement is an important settlement both in terms of the World and Anatolian archaeology. The settlement is described as typologically Middle Paleolithic in terms of finds. Sidescrapers are the most common tools in the Middle Paleolithic Period. These tools, which have been observed in every period, have shown great diversity especially in Middle Paleolithic. Sidescrapers constitute the fourth largest group of the industry examined in this thesis. All subtypes of 1854 sidescrapers can be found in this settlement. These characteristic tools of Mousterien are used for many functions. The discovery of the site yielded a unity for the Paleolithic Age in Western Anatolia.