6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun ve tedbir kararlarının uygulanması
The law no 6284 on the protection of the family and the prevention of violence against women and the implementation of precautionary decisions
  1. Tez No: 605791
  2. Yazar: GÖKÇESU ÖZGÜL KALAFAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tez çalışması 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve bu kapsamda verilen tedbir kararlarının kadına karşı şiddetin önlenmesindeki rolünü ele almaktadır. 6284 Sayılı Kanun 2012 yılında yürürlüğe girmiştir. Kadına karşı şiddetin önlenmesi süreci bakımından geliştirdiği politikalar, şiddetin henüz meydana gelmeden engellenmesi ve şiddet ortaya çıktıktan sonra korunma yolu olarak sunduğu hukuki tedbirler bakımından 6284 Sayılı Kanun bilhassa koruma tedbirlerinin somut olayda uygulanamaması, uygulama sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkan sonuçlar üzerinden incelenecektir. Bu tez çalışması sonuç kısmı ile birlikte dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kadına yönelik şiddet kavramı türleri ile birlikte ele alınacak, uluslararası düzenlemelerde nasıl ele alındığı ve gelişim sürecinin seyri ortaya konmaya çalışılacaktır. İkinci bölümde 6284 Sayılı Kanunun amacı, kapsamı ve uygulanması , üçüncü bölümde ise tedbir kararlarının nelerden ibaret olduğu, ne şekilde uygulandığı ve uygulama değerlendirilecektir. Dördüncü ve son bölüm olan sonuç kısmında ise tüm anlatılanlar kapsamında hem uygulama hem de kadına karşı şiddetin sonlandırılması bakımından çözüm önerileri getirilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the Law No. 6284 on the Protection of the Family and the Prevention of Violence against Women and the role of precautionary decisions in the prevention of violence against women. Law No. 6284 entered into force in 2012. The policies developed in terms of the prevention of violence against women, the prevention of violence before it has occurred and the legal measures it provides as a means of protection after the occurrence of violence, especially the failure of the implementation of protection measures in the concrete case will be examined on the consequences of implementation problems. This thesis consists of four chapters including the conclusion. In the first part, the concept of violence against women will be discussed together with the types of violence against women, and the course of the development process will be explained. In the second part, the purpose, scope and application of the Law No 6284, in the third part, what the measure decisions consist of, how they are implemented and the application will be evaluated. In the final part, which is the fourth and last part, solutions will be presented in terms of both the practice and the termination of violence against women within the scope of all the narrations.