Design and implementation of an adaptive trafficcontrol system
Adaptif bir trafik kontrol sistemi tasarımı veuygulaması
  1. Tez No: 605802
  2. Yazar: MARTINIEN GLOIRE KANGUET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YILDIZ TAŞCIKARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kentsel ulaşım sistemlerinin halkın sosyal ve ekonomik durumunun iyileştirilmesine etkili bir şekilde katkıda bulunması için gerekenin yapılmaması trafik sıkışıklığının önemli sebeplerinden biridir. Bu trafik tıkanıklığı sorununu çözmenin en kolay yolu kavşaklardaki trafik ışıklarını uygun bir şekilde kontrol etmektir. Günümüzde, dünyadaki çoğu şehir sabit zamanlı trafik kontrol sistemlerini kullanmaktadır. Bu sistemlerde, önceden toplanmış trafik verileri kullanılarak sinyal planları günün farklı zamanlarına göre tasarlanırken, kavşaklardaki trafik taleplerindeki beklenmedik değişiklikler veya trafik akışının zamanla değişmesi tıkanıklığa neden olmaktadır. Kavşaklarda seyahat sürelerini ve gecikmeleri azaltmayı hedefleyen bu çalışmada, koordineli çalışan üç kavşaklı trafik ağının uyarlanabilir kontrolü için bir algoritma geliştirilmiştir. Arduino kart denetleyicileri tarafından kontrol edilen üç kavşaklı bir trafik prototipi oluşturularak uygulama yapılmıştır. Kavşaklar arasında iletişim sağlamak için seri iletişim teknolojisi uygulanmıştır. Ek olarak, Arduino yazılımından gelen seri monitör komutları, kavşaklardan gelen trafik verilerini görüntülemek üzere programlanmıştır. Prototip üzerinde deneyler yapılarak elde edilen sonuçlar sabit zamanlı trafik kontrol sisteminden alınan test sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Deneysel sonuçlar, değişen trafik dinamiklerine göre önerilen sistemin etkinliğini ve gerçek bir trafik ağında uygulanabilme imkanını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Traffic congestion is one of the causes of the inefficiency of the urban transport systems to contribute effectively to the people's social and economic situation improvement. The easiest way to solve this congestion problem is to control the intersection traffic lights in an appropriate way. In most cities worldwide Fixed-time traffic control systems are widely used. In these systems, signal plans are designed according to different times of the day using pre-collected traffic data, while traffic demands or traffic flow at intersections change over time, resulting in congestion. In this study, which aims to reduce travel times and delays at intersections, an adaptive control algorithm is developed for a coordinated three-intersection traffic network. A three intersection traffic prototype, controlled by the Arduino board controllers is implemented in real time. For providing communication between the intersections, a serial communication technology is implemented. In addition, serial monitor commands from the Arduino software are programmed to display the traffic data received from the intersections. Experimental tests are performed on the prototype, and the results are benchmarked against test results from a fixed-time traffic control system. The experimental results show the efficiency of the proposed system with dynamic demands and varying flow and ability to be applied to a real-time traffic network.