Gebelerin duygusal zekâları ile doğum korkuları, doğuma hazır oluşlukları ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişki
The correlation between emotional intelligence of pregnant women and their fear of childbirth, readiness for childbirth and styles of coping with stress
- Tez No: 605803
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜMRÜT YILAR ERKEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Gebelerin duygusal zekâları ile doğum korkuları, doğuma hazır oluşlukları ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin belirlenmesi“amacıyla yapılan araştırma kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı niteliktedir. Materyal ve Metod: Araştırma; 01.11.2018- 01.11.2019 tarihleri arasında Tokat ilinde merkezde bulunan bir devlet hastanesi ve bir ilçe devlet hastanesinin (Niksar) kadın doğum polikliniklerine başvuran ve üçüncü trimestırda olan 665 gebe ile yürütülmüştür. Veriler; ”Tanıtıcı Bilgi formu, Duygusal Zekâ Değerlendirme Ölçeği (DZDÖ), Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ) ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBÇTÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde ortalama ± standart sapma ve ortanca, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Örneklem T Testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada gebelerin DZDÖ puan ortalaması 126.30±28, Doğuma Hazır Oluşluğun (DHO) 29.25±4.77 ve Doğum Korkusunun (DK) 27.46±4.58 bulunmuştur. Gebelerde SBÇTÖ'nin Kendine Güvenli Yaklaşım (KGY), İyimser Yaklaşım (İY) ve Sosyal Destek Bulma (SDB) boyutları ortalama puanın üstünde, Çaresiz Yaklaşım (ÇY) ve Boyun Eğici Yaklaşım (BEY) boyutları ortalama puanın altında olması sebebiyle stresle başa çıkmada etkili tutum sergiledikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Correlation between Emotional Intelligence of Pregnant Women and Their Fear of Childbirth, Readiness for Childbirth and Styles of Coping with Stress Purpose: The study was conducted in the cross-sectional, descriptive and relation-seeking quality for the purpose of determining the correlation between emotional intelligence of pregnant women and their fear of childbirth, readiness for childbirth and styles of coping with stress. Material and Method: The study was carried out with 665 pregnant women in the third trimester, who applied to the maternity polyclinics of a public hospital and a district public hospital (Niksar) in the city center of Tokat between 01.11.2018- 01.11.2019. Data were collected using the“Introductory Information Form”, Emotional Intelligence Evaluation Scale (EIES), Prenatal Self-Evaluation Scale (PSES) and the Styles of Coping with Stress Scale (SCSS). In analysis of the data; mean ± standard deviation and median, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Independent Samples t-Test and Pearson's Correlation analysis were used. Findings: In the study, it was found that pregnant women's EIES score average was 126.30±28, Readiness for Childbirth (RCB) score was 29.25±4.77 and Fear of Childbirth (FCB) score was 27.46±4.58. As Self-Confident Approach (SCA), Optimistic Approach (OA) and Finding Social Support (FSS) dimension scores of the SCSS in pregnant women were above average, whereas Desperate Approach (DA) and Submissive Approach (SA) dimension scores were below average; it was concluded that they displayed an effective attitude in coping with stress.