Ekoturizm potansiyeli İzmir Çiçekli Köy örneği
Ecoturısm potentıal İzmir Flower Vıllage example
  1. Tez No: 605801
  2. Yazar: MUSTAFA SAMET SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Turizm, Botany, Forestry and Forest Engineering, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada İzmir ilinde bulunan Çiçekli Köy'ün ekoturizm potansiyelinin, potansiyel değerlendirmesi ve mevcut kullanımının pozitif ve negatif yönlerinin neler olduğu, sürdürülebilir bir planlamanın nasıl olması gerektiği konusunda hipotezler oluşturulmuştur. Bu oluşum ekoturizmin paydaşları ve gerekli teknik konular dikkate alınarak bu tarz alanların plan dahilinde yönetilmesi gerek görülmüştür. Ayrıca burada yapılan alternatif turizm etkinliklerinin ekoturizm kapsamında değerlendirilip plan dahilinde onlar için de çalışma yapılması gerekliliği oluşmaktadır. Ancak kitle turizmden bu bağlamda farklılaşabilir. Bu kavramlar ışığında yerel halk, yerel yöneticiler ile diğer paydaşların katılımcı yaklaşımla planlanması önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, there has been several hypothesis are made for Çiçekli Village -which has a strong potential on ecotourism- from Izmir, about the potential evaluation, pros and consfor the current utilization and how come as unstainable planning can be made. Whilst this hypothesis be made, shareholders of the ecotourism and the necessary technical details has been considered and it is decided that these kind of areas should be managed under these planning's. Besides, other alternative tourism activities should be within the scope of the ecotourism and technical work should be made for them as well. However, locals may differentiate from the ecotourism in this aspect. Thus, it is suggested that locals, local administrators and ecotourism shareholders should be in participatory approach.