Hidrolik burcun geometrik parametrelerinin sönüm kabiliyetine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of hydrobushes' geometric parameters on damping performance
- Tez No: 605806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA TELLİ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kauçuklar elastik yapıları sayesinde titreşim sönümleme problemlerinde oldukça geniş kullanım alanı bulmaktadırlar. Süspansiyon sisteminin vazgeçilmez parçalarından olan burçlar genel anlamda 3 ana kategoriye ayrılmaktadır. Konvansiyonel burçlar, borulu ve borusuz kauçuklar olarak kullanılmaktayken; hidroburçlar içlerinde bir akışkan vasıtasıyla sönüm sağlamaktadır. Aktif titreşim takozları ise daha çok bir amortisör tasarımına benzemektedir ve dışarıdan bir sinyalle tahrik edildiğinde farklı karakterizasyon gösterebilmektedir. Hidroburçlar, kauçuğun tek başına yüksek sönüm özelliği gösteremediği durumlarda akışkanların özelliklerinden yararlanarak titreşim problemlerine çözüm üretir. Hidroburçların tasarımı incelendiğinde kauçuk reçetesinin öneminin yanında geometrisindeki kriterlerin test sonuçlarına oldukça etkisi olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada hidroburçların mekanik özellikleri ve bu özelliklere etki eden parametreler incelenmiştir. Öncelikle kauçuk reçetesi statik test sonuçları üzerinden sabitlenmiştir. Diğer parametreler değiştirilerek hidroburçlardan elde edilen sonuçlar incelenmiş ve tasarım optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to their elastic structure, rubbers have a wide usage area in vibration damping problems. The bushings, which are part of the abandonment of the suspension system, are divided into 3 main categories. While conventional bushes are used as tubular and non-tubular rubbers, the hydraubushes provide damping by means of a fluid therein. Active vibration mounts are more like a shock absorber design and can show different characterization when driven by an external signal. Hydrobushes provide solutions to vibration problems by taking advantage of the properties of fluids when rubber alone cannot show high damping properties. When the design of the hydrobushes is examined, it is known that besides the importance of the rubber formula, the geometry criteria have a significant effect on the test results. In this study, the mechanical properties of the hydrobushes and the parameters affecting these properties were investigated. First of all, the rubber formula is fixed according to static test results. Other parameters were changed and the results were examined from the hydrobushes and the design was optimized.