Origanum vulgare L. bitkisindeki uçucu yağın ve ekstraktin antiproliferatif etkileri
Antiproliferative effects of essential oil and extract from Origanum vulgare L.
  1. Tez No: 605805
  2. Yazar: ÜMRAN ECE CARLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERENLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Origanum türleri ilaç ve gıda sanayinde yaygın olarak kullanılmaktadır.Bu tez çalışmasında, Origanum vulgare bitkisinin toprak üstü kısmından su buharı destilasyonu ile uçucu yağı elde edildi ve GC-MS analizleri ile uçucu yağ bileşikleri belirlendi.Bu bileşikler içerisindeCavracrol %90.4 lük bir oran ile ana bileşen olarak belirlendi. Ayrıca uçucu yağ eldesi esnasında kaynatılan bitkisel materyal süzüldü ve su uzaklaştırılarak ham ekstrakt elde edildi. Uçucu yağın ve ektraktın antiproliferatif ve sitotoksik etkileri incelendi.Antiproliferatif aktivite için BrdU, sitotoksik etki için LDH yöntemi kullanıldı. A549 (İnsan akciğer kanser hücresi), Hep3B (Hepatosellüler kanser hücresi), HT29 (İnsan kolon kanser hücresi), MCF7 (İnsan meme kanser hücresi) kanser hücre hatları ve FL (İnsan amniyon hücresi) normal hücre hatları kullanıldı.Cisplatin ve 5-Florourasıl (5-FU) standart olarak kullanıldı.Cisplatin ve 5-FU ya kıyasla uçucu yağın A549 (IC50, 27.2 µg/mL), Hep3B (IC50, 7.4 µg/mL), MCF-7 (IC50, 7.1 µg/mL) kanser hücrelerine karşı oldukça etkili olduğu gözlendi. Ayrıca ekstraktın Hep3B (IC50, 27.2 µg/mL) ve MCF-7 (IC50, 10.8 µg/mL) kanser hücre hatlarına karşı yüksek aktivite gösterdiği belirlendi.Sonuç olarak, uçucu yağın ve ektraktın sitoktoksik etkisinin standartlardan daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Origanum species have been used extensively in pharmaceutical and food industry.In this thesis, aerial parts of Origanum vulgare were subjected to steam distillation to yield the essential oil. The compounds of essential oil were elucidated by GC-MS analysisAmong these compıunds,Cavracrol (90.4 %) was found as major product. In addition, plant material boiled during the steam distillation was filtered and water was evaporated under reduced pressure to yield the crude extract. Antiproliferative and Cytotoxic effects were investigated by BrdU and LDH techniques, respectively.A549 (human lung carcinoma),Hep3B (hepotocellular carcinoma),HT29 (human colon carcinoma), MCF7 (human breast adenocarcinoma) cancerous oils cell lines and FL (human amnion cells) normal cell lines were used.Cisplatin and 5-FU were used as standards. The essential oil revealedmore impactfulactivity against A549 (IC50, 27.2 µg/mL), Hep3B (IC50, 7.4 µg/mL), MCF-7 (IC50, 7.1 µg/mL) cancerous cell linesas compared to standards.In addition, the extract was observed to reveal outstanding activity on Hep3B (IC50, 27.2 µg/mL) and MCF-7 (IC50, 10.8 µg/mL) cell lines. The essential oil and extract have more cytotoxicity effect than the standards