Davutoğlan - Çayırhan (Nallıhan/Ankara) bölgesinin jeolojisi
Geology of the Davutoğlan-Çayırhan (Nallıhan/Ankara) region
  1. Tez No: 605807
  2. Yazar: ANIL ARDAHANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL SEYİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışması ile Ankara ilinin batısında yer alan, Beypazarı ilçesinde tanımlanmış Beypazarı Kör Bindirme Zonu'nun güneybatı devamı niteliğindeki Davutoğlan - Çayırhan bölgesi incelenmiştir. Çalışma alanında gözlenen yapısal unsurların (kör bindirmeler, fay ilerleme kıvrımları ve doğrultu atımlı faylar) birbirleri ile olan ilişkileri, jeolojik haritalama ve yapısal veriler ile yeniden değerlendirilerek, Beypazarı Kör Bindirme Zonu'nun iç yapısı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Çayırhan - Davutoğlan bölgesinin içinde bulunduğu Çayırhan - Beypazarı havzası; Erken Miyosen'de gelişmeye başlamışsa da, Erken Pliyosen'den sonra Kuzey Anadolu, Eskişehir ve Kırıkkale-Erbaa Fay Zonlarının oluşturduğu sıkışmalı rejimin etkisinde deforme olmuştur. Havzanın Beypazarı kesiminde belirlenen ve önceki çalışmacılar tarafından Beypazarı Kör Bindirme Zonu adı altında yeniden tanımlanan yapı; bölgesel deformasyonun sıkışmalı tektonik rejime ait olduğunu göstermektedir. Gelişen bu deformasyonlar; çalışma alanında kıvrımlar, ters faylar, kör bindirme yapıları ve fay ilerleme kıvrımları olarak gözlenmektedir. Arazi çalışmaları esnasında Kuvaterner birimleri de çalışılarak detaylı şekilde haritalanmıştır. Yapılan çalışma neticesinde bölgede gözlenen kör bindirme fayları kuzeyden güneye Karaköy, Sekli, Nalçabayırı, Uzunbayır kör bindirmeleri ile Davutoğlan Geri Bindirmesi ve Beypazarı Kör Bindirmesi I-II olarak isimlendirilmiştir. Ayrıca, arazi çalışmaları sonucu toplanan fay çiziği verileri ile kinematik analizler; bu yapıların yaklaşık K-G yönlü sıkışma etkisiyle oluştuğunu göstermektedir. Çalışma neticesinde çıkarılan sonuçlar, bölge hakkında daha önce yapılmış diğer çalışmalarla karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bölgede gerçekleştirilen madencilik faaliyetleri de düşünüldüğünde, bölgenin yapısal jeolojik unsurlarının ve stratigrafisinin yeni gözlemler ışığında yorumlanması, havzanın gelişimini ve iç yapısını anlamak bakımından ayrıca önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Davutoğlan - Çayırhan region, the southwest continuation of the Beypazarı Blind Thrust Zone, is defined in the Beypazarı district, located in the west of Ankara, was investigated. Relate to each other structural elements observed in the study (blind thrusts, fault-propagation folds, and strike-slip faults) area has revealed the internal structure of the Beypazarı Blind Thrust Zone with the geological mapping and structural data which were re-evaluated. Despite of the onset of the development of the Çayırhan - Beypazarı basin in the Çayırhan - Davutoğlan region in the Early Miocene, it has been deformed after the Early Pliocene by the compressive tectonic regime that was formed by the North Anatolian Fault Zone, the Eskişehir Fault Zone and the Kırıkkale-Erbaa Fault Zones. The structure has been determined in the Beypazarı section of the basin, which has recently been redefined by the previous researchers under the name "the Beypazarı Blind Thrust Zone, shows that the regional tectonic regime indicates the compressional tectonic regime. Developing deformations are observed as folds, thrust faults, blind-thrust structures, and faultpropagation folds. During the field studies, Quaternary units were also studied and mapped in detail. As a result of the study, the blind thrust faults observed in the region were named as Karaköy, Sekli, Nalçabayırı, Uzunbayır blind thrusts and Davutoğlan back-thrust and Beypazarı Blind Thrust I-II. Additionally, kinematic analysis conducted with data collected during the fieldwork fault scratch; shows that, these structures are formed by approximately N-S directional compression. The results of the study have been evaluated by comparing with other previous studies about the region. Considering that the mining activities are carried out in the region, the interpretation of the structural geological elements and the stratigraphy of the region are also essential for understanding the development and internal structure of the basin, in the light of new observations.