Gridded distribution of daily non-uniform meteorological station data of Turkey
Türkiye düzensiz meteoroloji istasyon verisinin düzenli grid halinde dağıtılması
  1. Tez No: 605818
  2. Yazar: ÖMER HEPERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Meteoroloji, Physics and Physics Engineering, Meteorology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İklim ve iklim modelleme üzerinde çalışması güç bir alandır. İklim, atmosferik olaylar sonucu oluşur ve bu atmosferik olaylar son derece kompleks ve içinde bir sürü değişken barındırır. Bu nedenle iklimi meydana getiren olayları matematiksel olarak modellemek zordur. Buna ek olarak bir şekilde tamamen bu olayları modelleyebilirsek bile, bu modeli çalıştırabilecek bir süper bilgisayar günümüz teknolojisinde bulmak oldukça zordur. Bu neden iklim olayları ve iklim verileri üzerinde bazı düzeltmeler, kabuller ve optimizasyonlar yapmak gerekmektedir. Bu çalışmada Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü vertabanından alınana rasgele dağılmış istasyon verileri kullanılmıştır. Çalışmanın sonucundaki amacımız, Türkiye için, bu rastgele veriden düzgün dağılmış bir sıcaklık ve yağış haritası elde etmetir. Bu haritayı elde etmek için tarihteki en eski hesaplama yöntemlerinden biri olan interpolasyon yöntemini kullandık. MATLAB programının hazır fonksiyonları ve paketleri yardımıyla elimizdeki karmaşık dağınık data üzerinde interpolasyon hesaplamaları yaptık ve sonuç düzgün dağılmış ızgara şeklinde, yüksek çözünürlüklü bir Türkiye sıcaklık ve yağış haritası elde ettik. İstasyon dataları 1960'tan itibaren günlük şekilde tutulmuş verilerdi. Buna ek olarak bazı istasyonlar kapanmış, taşınmış ya da sonradan veritabanına eklenmişti. Bütün bu zorlukları gidermek için çalışmanın başında bazı normalizasyon teknikleri kullandık. Bu işlemin sonunda verilerimiz interpolasyon için uygun yapıya geldiler. Hesaplamalardan sonra elde ettiğimiz verileri Türkiye haritası üzerine basmak için yine MATLAB programının gömülü haritalama fonksiyonlarından yararlandık ve sonuçta 1960-2016 arası günlük istasyon verilerinin Türkiye haritasını elde etmeyi başardık.
Özet (Çeviri)
The climate modeling is a complex area to work on. It is not easy to represent the atmospheric events in a model, because there are a lot of drivers and variables which affects the local and global climate. Even if, somehow, some meteorological phenomenon can be fully represented mathematically, it is even harder to do the calculation through a computer or a super computer with the current technological developments. So, some assumptions, optimizations and simplifications must be done to work on climate. This study will examine the climate measurement station data distributed in Turkey. The randomly distributed real station data all around Turkey gathered from the Turkish State Meteorological Service database. Our goal is to obtain uniformly distributed grid data for temperature and precipitation. We have used interpolation, one of the most ancient and common computational method with a scale that allows us to create a high-resolution temperature and precipitation map of Turkey. With the help of MATLAB build-in tools and functions, the scattered station data turned into a uniformly gridded data. The station data was very hard to work on, since the data begins from 1960. Meanwhile, the meteorology stations moved, closed, opened which caused a lot of incomplete and disconnected data. So, some normalization must be done, and the data become suitable for interpolation. To do the interpolation calculation, we used the MATLAB build-in function, scatteredInterpolant. It allowed us to calculate the scattered data into a gridded data. Once the interpolation completed, another MATLAB toolbox used to project the results on a regional map. The mapping toolbox is very powerful in printing the results on a map, in this case on Turkey regional map. Finally, we have managed to obtain Turkey temperature and precipitation station data map between 1960-2016 in daily basis.