Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarında bel ağrısı sıklığı ve risk faktörlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 605819
  2. Yazar: İLKNUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç:Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde çalışan sağlık personellerin bel ağrısı görülme sıklığını ve bel ağrısının yapılan aktivitelerle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmamıza 01/04/2017-30/04/2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarından katılmayı kabul eden 263 çalışan dahil edildi. Çalışmaya 18 yaş üstü, bilinen bir psikiyatrik hastalığı olmayan, inflamatuar bel ağrısı olmayan, lomber omurga fraktür öyküsü olmayan, bel ağrısı riskini artıran nörolojik hastalıkları (polio v.b. gibi) olmayan, doğumsal kalça çıkığı olmayan, bacak boyu farklılıkları olmayan, çalışmaya katılmayı kabul eden her iki cinsiyetten bireyler dahil edildi. Katılımcılara yüz yüze anket yöntemi uygulanarak sosyodemografik özellikleri,bel ağrısının etkisini saptamak için ise Oswestry Skalası uygulanmıştır. Bulgular:Çalışmaya katılanların %58,6'sı (n=154) kadın, %41,4'ü (n=109) erkektir. %52,5 daha önce tedavi gerektiren bel ağrısı yaşamışken; halen devam eden ağrıya sahip olanlar %24,5 idi. Tedavi gerektiren ve 2 haftadan uzun süren ağrı olanların kadın cinsiyet oranı, yaş ve BKI ortalaması ağrısı olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0,049 p=0,002). Tedavi gerektiren ve 2 haftadan uzun süren ağrı olanların sigara içme, sigara süre, sigara günde adet ortalaması ağrısı olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0,008 p=0,013 p=0,015). Tedavi gerektiren ve 2 haftadan uzun süren ağrısı olanların meslekteki çalışma süre ortalaması ağrısı olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0,002). Grupların çalıştıkları birim oranlarında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0,049). Çalışmamıza katılanlardan bel ağrısı rastlananlar % 25,2 ile temizlik personelleri ilk sırada yer alırken; ikinci sırada %23,3 ile dahili branş hemşireleri; üçüncü sırada % 13,6 (n: 14) ile cerrahi branş hemşireleri yer almaktadır. Tetkik yapılan yapılmaya, MR, EMG çekilen çekilmeyen, doktora başvuran, masaj yaptıran ve sıcak tutan grupların oswestry aldığı puan yüzdesi yüksekliği istatistiksel olarak anlamlı tesbit edilmiştir (p=00,4 p=
Özet (Çeviri)
Objective: Health Sciences University Sisli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital 's health personnel working at the frequency of low back pain and the activities of the waist was aimed to examine the relationship between activities. Materials and Methods: This study covers 263 employees from Health Sciences University Sisli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between 01/04 / 2017-30 / 04/2017. Anyone aged 18 years or older who does not have a known psychiatric disorder, no inflammatory lumbar pain, no lumbar spinal fracture, no neurological diseases (such as polio etc) that increase back pain risk, no congenital hip dislocation, no leg length differences, Individuals from both sexes were included. Sociodemographic features were applied by face-to-face survey method and Oswestry Scale was applied to determine the effect of low back pain. Results: 58.6% (n = 154) of the participants were female, 41.4% (n = 109) of the participants were male. 52.5% of the patients had a low back pain requiring prior treatment; and those who still had ongoing pain were 24.5%. Women who required treatment and had pain that lasted longer than 2 weeks were statistically significantly higher than women without pain, age and BMI (p = 0,049 p = 0,002). Those who needed treatment and who had pain for more than 2 weeks were significantly higher than those who did not have cigarette smoking, cigarette duration and cigarette daily average (p = 0,008 p = 0,013 p = 0,015). Patients requiring treatment and having a pain of 2 weeks or longer were statistically significantly higher than those without pain (p = 0.002). There was a statistically significant difference in the unit ratios of the groups (p = 0.049). Among those who participated in the study, while the number of people with back pain was 25,2% and the cleaning staff ranked first; second-tier internal branch nurses with 23.3%; and 13.3% (n: 14) of the surgical nurses in the third place. The percentage of oswestry points that were examined, MR, EMG, physician, massage, and warming groups were found to be statistically significant (p=00,4 p=