Generalization of mediolateral and anteroposterior postural control responses for different stance positions in quiet stance
Sakin duruşta mediolateral ve anteroposterior postüral kontrol yanıtlarının farklı duruş pozisyonları için genellenmesi
  1. Tez No: 605824
  2. Yazar: EZGİ SÜMBÜL GHASEMLOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN TÖNÜK, PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Physiotherapy and Rehabilitation, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sakin duruş esnasında insan dengesi basınç merkezinin anteroposterior (AP) ve mediolateral (ML) yönlerde sürekli olarak kontrolünün bir sonucudur ve bu kontrol ayak bileği mekanizması ve kalça mekanizmaları ile sağlanır. Bu iki mekanizmanın postüral kontrole katılım oranları kişilerin duruş pozisyonlarına göre değişir. Bu çalışmanın amacı farklı duruş pozisyonlarında ayak bileği ve kalça mekanizmalarının rolünü tespit etmektir. 22 sağlıklı katılımcıdan (20-28 yaş) dual kuvvet ölçer yüzey üzerinde 9 farklı pozisyonda (ayaklar yan yana, ara duruş: 30°, 45°, 60° sağ/sol ayak önde, tandem sağ, tandem sol), 60 saniye boyunca dengelerini korumaları istenmiştir. Katılımcıların COPnet, net basınç merkezi değişimi, COPc, ayak bileği aktivitesi ve COPv, kalça aktivitesi olmak üzere postüral parametreleri; COPc ve COPv ile COPnet arasındaki korelasyon ve her iki mekanizmanın katılım oranı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Human balance in quiet stance is the result of continuous center of pressure (COP) adjustments in anteroposterior (AP) and mediolateral (ML) directions and controlled by ankle and hip mechanisms. These mechanisms joins the balance control in different combinations, depending on the stance position. The purpose of this study is to determine the participation of these mechanisms on different stance positions. 22 healthy subjects (20-28 years) were required to maintain their balances on a dual force plate for 60 seconds in 9 different positions (feet side-by-side, intermediate stance: 30°, 45° and 60° right/left foot forward, tandem left, tandem right). Three postural parameters, COPnet, net COP change, COPc, ankle activity and COPv, hip activity and dependency or independency of COPc and COPnet or COPv and COPnet were calculated in addition to the amplitude of contributions.