Kognitive lernstrategienkompetenz der lehramtsstudenten für deutsch almanca öğretmen adaylarinin bilişsel öğrenme stratejileri edinci
Almanca öğretmen adaylarının bilişsel öğrenme stratejileri edinci
  1. Tez No: 605835
  2. Yazar: JALE AYLİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yabancı dil eğitimindeki değerler dizisi değişikliğine bağlı olarak otonom öğrenme her alanda tartışılan ve amaç edilen bir beceri haline gelmiştir. Otonom öğrenmede amaç, öğrencinin kendi potansiyeli, ihtiyaçları doğrultusunda öğrenme sürecine ilişkin kararları bağımsız bir şekilde vermek suretiyle bireysel öğrenme sürecini etkinleştirmesidir. Ancak, öğrencinin bunu başarabilmesi için öncelikle öğrenme stratejilerini bilmesi ve bu stratejileri bilinçli bir şekilde kullanmayı öğrenmesi gerekmektedir. Bu anlamda, öğrencinin stratejileri bilinçli bir şekilde kullanması da öğrenme sürecinin üst bilişsel boyutlarından bir tanesini yansıtmaktadır. Öğrenme stratejilerini bilme ve bunları bilinçli kullanma, öğrenme süreci hakkında konuşma, öz değerlendirme yapma, öğrenme sürecini planlama gibi etkinlikler kazandırılabilen ve geliştirilebilen bilişsel ve üst bilişsel becerilerdir. Bu çalışmadaki amaç, Almanca öğretmen adaylarının bilişsel öğrenme stratejileri edinçlerini ve öğrenme bilinçlerini saptamaktır. Bu amaçla kapalı ve açık uçlu sorulardan oluşan bir anket hazırlanmıştır. Araştırmaya 2014-2015 eğitim-öğretim yılı Trakya Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu hazırlık sınıfı öğrencileri ve Trakya Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü Almanca Öğretmenliği Ana Bilim Dalı 1. ve 2. sınıf öğrencileri katılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, Almanca Öğretmen adaylarında bilişsel öğrenme stratejileri edincinin ve öğrenme bilincinin yeteri kadar gelişmediğini ortaya koymuştur; ancak buna karşın Öğretmen adaylarının üst bilişsel boyutta öğrenme süreçleri hakkında düşünme ve öz değerlendirme becerilerine karşı olumlu bir tutum sergiledikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In accordance with the paradigm shift in foreign language education, autonomous learning became a skill that is debated and strived for in every field. The purpose of autonomous learning is to activate the personal learning process by independently taking the decisions concerning the learning process, based on the student's own potential and needs. However, in order for the student to achieve this, the student has to know about learning strategies and has to learn how to apply these strategies in a conscious manner. In that regard, the student applying the strategies in a conscious manner reflects one of the higher cognitive dimensions of the learning process. Knowing and consciously applying learning strategies, talking about the learning process, carrying out self-assessments, planning the learning process are cognitive and higher cognitive skills that can be acquired and developed. The purpose of this study is to determine the acquisition of cognitive learning strategies of candidate German Language teachers, and their learning consciousness. For this purpose, a survey consisting of open- and closed-ended questions was prepared. Students of the preparation class of Trakya University Foreign Languages Academy, and 1st and 2nd year students of the Trakya University Foreign Languages Academy Department of German Language Teaching in the 2014-2015 academic year. The data from the study revealed that the cognitive learning strategies acquisition and learning consciousness of candidate German Language teachers were not adequately developed; however, it was determined that the candidate teachers had a positive attitude towards thinking about their learning processes in a higher cognitive dimension, and towards their self-assessment skills.