Pediatrik hastalarda ultrasonografi eşliğinde internal juguler ven subklavyen ven ve periferal yerleşimli santral kateterizasyonun karşılaştırılması
Comparison of ultrasonographic guided internal jugular vein subclavian vein and peripheral inserted central catheterization in pediatric patients
  1. Tez No: 605841
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA ANLAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CESUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Santral venöz kateterizasyon yoğun bakım üniteleri ve ameliyathanelerde sık uygulanan prosedürlerden biridir. Santral venöz kateterizasyon genellikle parenteral hızlı sıvı replasmanı, ilaç uygulaması, parenteral beslenme ve kardiyak parametrelerin invaziv takibi için kullanılmaktadır. Santral venöz kateterizasyon için başlıca kullanılan venler internal juguler ven ve subklavyen vendir. Periferik venler (femoral, eksternal juguler ven, bazilik, sefalik, brakial gibi) yoluyla yerleştirilen santral venöz kateterler santral venlerden yapılan kateterizasyonun önemli bir alternatifi haline gelmiştir. USG eşliğinde santral venöz kateterizasyon tekniği, klasik tekniğe göre perioperatif dönemde komplikasyon oranlarının düşük olması ve işlem süresinin kısalığı gibi belirgin avantajlara sahiptir. Biz bu çalışmamızda pediatrik hastalarda ultrasonografi eşliğinde internal juguler ven, subklavyen ven ve periferik (sefalik) venlerden yapılan üç santral kateterizasyon yönteminin işlem süresi, major komplikasyonlar ve başarı oranları açısından karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya hasta yakınlarından yazılı aydınlatılmış onam alındıktan sonra, anesteziyoloji kliniğimizde santral venöz kateter endikasyonu olan ve kateter açılan yedi yaş altı pediatrik hastalardan her bir grup için 35 olmak üzere toplam 105 hasta alınmıştır. 105 hasta ardışık olarak gruplara dağıtıldı. Alınan hastalar; internal juguler ven kateterizasyonu yapılacak grup (Grup J), subklavyen ven kateterizasyonu yapılacak grup (Grup S), periferal (sefalik) yerleşimli santral venöz kateterizasyon yapılacak grup (Grup P) olarak sınıflandırılmıştır. Olguların demografik özellikleri, kateterizasyona ait özellikler (kateterizasyon endikasyonu, kateterizasyon için geçen süre, başarı ve etkinlik) ve kateter yerleştirilmesi sırasında oluşan komplikasyonlara ilişkin verileri kayıt altına alınmıştır. Bulgular: Üç grup arasında demografik veriler benzerdi. Grup J'de ortalama kateterizyon süresi 275,23 sn; Grup S'de 276,97 sn; Grup P'de 147,81 sn dir. Grup P'de kateterizasyon süreleri Grup J ve Grup S'e göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Grup J ve Grup S arasında kateterizasyon süresi bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Tartışma ve Sonuç: Pediatrik olgularda USG rehberliğinde periferal venöz yolla uygulanan santral venöz kateterizasyonun; internal juguler ve subklavyen ven yaklaşımlarından hem daha kısa uygulama zamanı, hem de daha az komplikasyon oranı nedeniyle alternatif bir yaklaşım olarak önerilebileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objectives: Central venous catheterization is a common procedure in intensive care units and operating rooms. Central venous catheterization is generally used for parenteral rapid fluid replacement, drug administration, parenteral nutrition and invasive monitoring of cardiac parameters. The main veins used for central venous catheterization are internal jugular vein, subclavian vein. Central venous catheters inserted through peripheral veins (femoral, external jugular, basilic, cephalic, brachial etc.) have become an important alternative to catheterization from central veins. Usg-guided central venous catheterization has significant advantages compared to classical technique such as low perioperative complication rates and shorter procedure time. In this study, we aimed to compare three central catheterization methods performed by ultrasonography-guided internal jugular vein, subclavian vein and peripheral (cephalic) veins in pediatric patients in terms of procedure duration, major complications and success rates. Materials and Methods: After obtaining written informed consent from the patient's relatives, in our anesthesiology clinic, a total of 105 patients, 35 for each group, were enrolled from pediatric patients under the age of seven who had an indication for a central venous catheter. The patients were classified as internal jugular vein catheterization group (Group J), subclavian vein catheterization group (Group S), and peripheral (cephalic) central venous catheterization group (Group P). Demographic characteristics, catheterization characteristics (indication of catheterization, time of catheterization, success and efficacy) and complications during catheter insertion were recorded. Results: Demographic data were similar among the three groups. The mean catheterization time in Group J was 275.23 sec; Group S in 276.97 sec; Group P is 147.81 sec. The duration of catheterization in Group P was significantly lower than Group J and Group S. There was no statistically significant difference between Group J and Group S in terms of catheterization time. Discussion and Conclusion: USG guided central catheterization through peripheral veins in pediatric cases; We believe that it can be recommended as an alternative approach for internal jugular and subclavian vein catheterization because of shorter application time and less complication rate.