Femur suprakondiler kırıklarda retrograd intramedüller çivileme cerrahisi yapılan olguların sonuçlarının değerlendirilmesi (Retrospektif)
Results of patients undergoing retrograde intramedullary nailing surgery in the supracondylar fracture of the femur
  1. Tez No: 605842
  2. Yazar: EDİP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kliniğimizde suprakondiler femur kırığı tanısı ile retrograde intrameüller femur çivi cerrahasi yapılan olguların klinik, fonksiyonel ve radyolojik sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında, Ocak 2015 ile Eylül 2018 tarihleri arasında femur suprakondiler kırık nedeniyle retrograde intramedüller çivi (RİÇ) ile tedavi edilen ve en az 5 aylık takibi olan 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Ortalama takip süresi 7,5 aydı. Hastaların klinik, fonksiyonel ve radyolojik bulguları retrospektif olarak incelendi. Çalışmamızdaki hastaların demografik verileri, hastanede kalma süreleri, ameliyat olana kadar geçen süre, ek travma olup olmadığı, komplikasyon oranları, travma şekli, fonksiyonel değerlendirme için HSS ve NEER skorlama kriterleri ve kırık tiplerinin belirlenmesi içinde AO sınıflası kullanıldı. 30 hastanın 18'i erkek, 12'si kadındı. Çalışmaya katılan hastaların en genci 24 en yaşlısı 88 yaşında olup olguların yaş ortalamsı 45,7 idi. Hastaların yaşlarını genç orta ve ileri yaş olarak 3 gruba ayırarak değerlendirdik. Hastaların 18'inde (% 60) etyolojik neden olarak yüksek enerjili travma görülürken 12'sinde (% 40) düşük enerjili travmaya bağlı oluştuğu görüldü. Yüksek enerjili travmaya bağlı olarak 18 (% 60) hastanın, 8'i (% 26,7) trafik kazaları, 3'ü (% 10) ASY, 4'ü (% 13,3) yüksekten düşme, 3'ü (% 10) iş kazasıydı. AO sınıflamasına göre 30 hastanın, 17'si (% 56,7) tipA1, 7'si (% 23,3) tipA2, 6'sı (% 20) tipA3 kırık mevcuttu. Hastaların 4'ü açık kırık, 26'sı kapalı kırıktı. Hastalar HSS VE NEER değerlendirme sistemine göre değerlendirildi. HSS skorlama sistemine göre 8'inde (% 26,7) mükemmel, 9'unda (% 30) iyi, 12'sinde (% 40) orta, 1'i (% 3) kötü sonuç elde edildi. NEER skorlama sistemine göre 7'si (% 23,3) mükemmel, 10'u (% 33,3) iyi, 13'ü (% 43,4) orta sonuç elde edildi. Verilerin istatistiksel analizinde yazar ekibi dışında bir biyoistatikçi tarafından SPSS (Statistical Packages for the Social Sciences) 21.0. paket programı kullanıldı. Kategorik ölçümler sayı ve yüzde olarak, sürekli ölçümler ise ortalama ± standart sapma veya ortanca olarak özetlendi. Kategorik ölçümlerin gruplar arasında karşılaştırılmasında Ki kare test istatistiği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the clinical, functional and radiological results of retrograde intrameullary femur nail surgery with the diagnosis of supracondylar femoral fracture in our clinic. Thirty patients who were treated with retrograde intramedullary nails (RİC) for the femoral supracondylar fracture between January 2015 and September 2018 were included in the study in Fırat University Faculty of Medicine, Department of Orthopedics and Traumatology. The mean follow-up period was 7.5 months. Clinical, functional and radiological findings of the patients were analyzed retrospectively. The demographic data of the patients in our study, length of stay in hospital, time until operation, additional trauma, complication rates, type of trauma, HSS and NEER scoring criteria for functional assessment and AO class were used in determination of fracture types. Of 30 patients, 18 were male and 12 were female. The youngest patients were 24 years old and the oldest was 88 years old and the mean age of the patients was 45.7 years. We evaluated the ages of the patients by dividing them into 3 groups as young middle and advanced age While 60% of the patients had high energy trauma as a etiological cause, it was seen that 40% of the patients had low energy trauma. 18 (60%) patients were secondary to high-energy trauma, 8 (26.7%) were traffic accidents, 3 (10%) were ASY, 4 (13.3%) were falling from height, 3 (%) 10) work accident. According to AO classification 30 patients, 17 (56.7%) had type A1, 7 (23.3%) had typeA2, 6 (20%) had typeA3 fracture. 4 of the patients had open fractures, 26 of them were closed. The patients were evaluated according to HSS and NEER evaluation system. According to the HSS scoring system, 8 (26.7%) excellent, 9 (30%) good, 12 (40%) medium, and 1 (3%) poor result was obtained. According to the NEER scoring system, 7 (23.3%) were excellent, 10 (33.3%) were good and 13 (43.4%) as the middle result. The statistical analysis of the data studied by a biostatistician, who was out the writer team, with SPSS for Windows 21.0 in analysis of the data. Spearman rank corelation coefficient, x-square test (Crosstabs Chi-Square) was used.