Women's movement in İran: A comparative study of the reformist era and the green movement
İran'da kadın hareketi: Reformist dönem ve yeşil hareketin karşılaştırmalı bir çalışması
  1. Tez No: 605874
  2. Yazar: DİCLE BURCU TEKİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZANA AYŞE ÇITAK AYTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde kadın hareketinin iki dönemi incelenmiştir; Reform dönemi ve Yeşil Hareket. Bu dönemlerin seçilmelerinin nedeni Reform döneminde toplum haklar konusunda iyileşmeleri tecrübe etmeleri, fakat Ahmadinejad döneminde ise bunun tersi bir durumu yaşamış olmalarıdır. Dolayısıyla kadınların bu dönemlerdeki tecrübeleri önemliydi. Bu iki döneme oluşturulan temalar sayesinde daha derinden bakılmaktadır. Reform dönemi kadın hareketinin özellikleri; parçalanma, faydacılık ve çoklu stratejilerdir. Yeşil Hareket dönemi kadın hareketleri özellikleri ise; çeşitlilik, politik değişim, bağımsızlık, dağılma koalisyonu ve baskı nedeniyle geri çekilmedir. Bu dönemlere bakarak İran'daki kadın hareketlerinin oldukça aktif olduğunu görebiliriz. İranlı kadınlar cinsiyet eşitliği için yüzyıldan fazla bir süredir mücade etmektedirler. Bu gerçek bu iki döneme karşılaştırmalı bakılarak görülebilmektedir. Anlaşılan odur ki, her ne kadar kadın harekeleri bu iki dönemde farklılık göstermişse de, benzerlikleri de ortadadır ve bu tez bunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two periods of Iranian women's movement are examined; the Reform period and the Green Movement. The reason for selecting these two specific period is due to important improvements in liberties that the society experienced during the Reform period and almost the complete opposite situation they experienced with the Ahmadinejad era, the same era that Green Movement took place. Hence, women's experiences in these periods were significant. These periods are examined through themes. In the Reform period's women's movement's characteristics are; fragmentation, pragmatism and multi-strategy. Green Movement's women's movement's characteristics are; diversity, political change, independence, disperse coalition and retreat due to repression. By looking at these two periods through the themes that are established to analyze the unique characteristics of these periods further, it is possible to see that women's movement in Iran is quite active. They have been fighting for gender equality for more than a century. This fact is apparent when looking at these periods comparatively. It is understood that women's movement in these periods, although differed in some aspects, showed similarities with each other.