Ceza hukukunda üçüncü şerit yaptırım olarak mağduriyetin giderilmesi
The compensation of victimization as a thirdlane sanction in criminal law
- Tez No: 605873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Ceza hukukunun yıllar içindeki değişim sürecinde mağdur ve mağdur haklarının önemi sürekli artmıştır. Faili suç işlemeye iten sebepler araştırılmaya başlanıp, hukuki konumunun iyileştirilmesi adına hak ve yetkilerinde yeni düzenlemeler yapılmasının doğal sonucu, mağdurun ceza muhakemesinin dışına itilmesi olmuştur. Ancak zamanla, uluslararası kuruluşların yaptıkları çalışmaların da etkisiyle bu bakış açısından uzaklaşılarak, mağdur ve mağduriyetin giderilmesi meselesi önemsenmeye başlanmış, iç hukuk düzenlerinde devletlerin suç politikaları kapsamına alınmıştır. Türk Hukukunda yapılan kanuni değişikliklerle mağdur, mağdur hakları ve mağduriyetin giderilmesi yöntemleri ile ilgili önemli cezai kurumlar oluşturulmuştur. Özellikle işlenen suçtan maddi ve manevi olarak etkilenen birincil kişi olarak mağdurun, adalet duygusunun tatmin edilmesi ve zararının tazmini noktasında, ceza kanunları ve bağlantılı kanunlarda yer alan bu kurumlar aracılığı ile önemli gelişmeler sağlanmıştır. Biz de bu çalışmamızda, mağdurun konumuna, sahip olduğu haklara, mağduriyetin giderilmesi kavramına, yaptırım sistemi içindeki yerine, çeşitli kanunlardaki görünüm şekillerine ve son olarak zararın tazmini noktasında devlete sorumluluk yükleyen henüz yasalaşmamış bir kanun tasarısına değineceğiz.
Özet (Çeviri)
In the course of change process of the criminal law over the years, the importance of the victim and rights of the victim have increased. The corollary of researching of the reasons that causes offender to commit and making new regulations on competences of offender is excluding victims from criminal procedure. However, with the influence of the effort of international organizations, leaving this perspective, victims and rights of victims have been given importance and covered in the crime politics by domestic regulations over the years. New criminal institutions have been set up with the amendments made in Turkish law, concerning the victims, rights of victim and compensation of victimization. Significant improvements have been ensured by intuitions regulated by criminal codes and other related codes on satisfaction of sense of justice of victims suffering from the crime in the first place. This study will be focusing on the status of the victim, the rights held by the victim, the concept of compensation of victimization, its place in the system of sanctions and different appearances in the various codes and finally a draft law, which has not been passed yet, burdening states to compensate the damage of the victim.