Critical evaluation of smart mobility policies of Konya Metropolitan Municipality
Konya Büyükşehir Belediyesi'nin akıllı ulaşım politikalarının eleştirel bir değerlendirmesi
  1. Tez No: 605875
  2. Yazar: ZEYNEB ZÜHAL NALÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Political Science, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kentsel alanlarda hızla artan nüfus ve bu artışa bağlı olarak ortaya çıkan problemler, pek çok kenti akıllı şehir dönüşümüne yöneltmiştir. Bazı akademisyenler, akıllı şehir dönüşümünün kentsel alanlarda yaşanan sorunlara cevap olabileceğini tartışmakta ve esas olarak altı ana başlıkta akıllı şehir olabilmek için gereken unsurları özetlemektedir: Akıllı ekonomi, akıllı insanlar, akıllı yönetişim, akıllı çevre, akıllı yaşam ve son olarak akıllı hareketlilik. Türkiye kentlerinde de hızlı nüfus artışına bağlı olarak ortaya çıkan problemlerin en başında, ulaşım alanında yaşanan sorunlar gelmektedir. Buna karşılık bir çözüm olarak ele alınan akıllı hareketliliğe yönelik çalışmalar, Türkiye kentlerinde daha geniş çapta gözlemlenmeye başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, Konya metropoliten alanında gözlemlenen akıllı ulaşım eylem ve politikalarının hazırlanma ve uygulanma süreçlerine dair eleştirel bir değerlendirme yapmaktır. Konya kentsel alanı zamanla özel araç kullanımına daha bağlı bir ulaşım sistemine yönelmiş olup, akıllı ulaşım politikalarının büyük kısmı araç sürücülerini hedeflemektedir. Öte yandan, yakın zamanda Konya Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımaya yönelik çalışmalar da yürütmeye başlamıştır. Bu çalışma Konya kentindeki akıllı ulaşım eylem ve politikalarının eleştirel bir değerlendirmesini yapmayı ve akıllı ulaşım politikalarının Konya'da nasıl gündeme geldiğini anlamayı hedeflemektedir. Çalışma, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile yapılan söyleşilere ve plan ve proje raporları gibi resmi bilgi ve belgelere dayanmaktadır. Son olarak, çalışma Konya metropoliten alanında akıllı ulaşım çalışmalarını daha da geliştirmek amaçlı bazı politika önerileri yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
As population in urban areas increases and problems arise as a consequence, many cities turn to smart city transformation. Some scholars argue that smart cities can provide strong solutions to urban problems. Smart city discourse mainly touches upon six major concepts which cities are required to apply to become a smart city: Smart economy, smart people, smart governance, smart environment, smart living and finally smart mobility based on ICT. The most common issues based upon increasing population is transportation problems which has been seen in Turkish cities as well. As a response to these, smart mobility applications are becoming more and more widespread in Turkish urban areas. The purpose of this study is to provide a critical evaluation of transformation of Konya Metropolitan Area through smart mobility tools. Konya Metropolitan Area is becoming heavily car dependent and majority of the smart mobility applications target vehicles. Additionally, some recent policies and actions of the metropolitan municipality focus on public transportation. This study aims to evaluate smart mobility actions and policies in Konya Metropolitan area and to understand how smart mobility has become a main focal point of transportation policies in the city. The research benefits from interviews with Municipal officials as well as official documents such as plans, projects and their associated reports. Finally, the study concludes with some policy recommendations to push smart mobility agenda forward in Konya Metropolitan Area.