İstanbul Atatürk Kitaplığı'nda Arap edebiyatı ile ilgili yazmalar (12-19. yüzyıllar)
Manuscri̇pts about arabi̇c li̇terature between 12th-19th centuri̇es i̇n Istanbul Atatürk Li̇brary
  1. Tez No: 605916
  2. Yazar: ZEYNEP ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ARSLAN SÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tezimizde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı'nda bulunan Arap Edebiyatı ile ilgili 6/12-13/19. yüzyıllar arasına ait yazma eserlerin incelemesi yapılmıştır. Amacımız eserlerin dönemlerini yazarlarıyla tespit edip yazma eser alanına bir çalışma kazandırmaktır. Tezimizin ana konusu olan Arap Edebiyatı ile ilgili yazma eserlerinin incelenmesi yanında birinci bölümde Arap Dili Edebiyatı ve tarihi, ikinci bölümde ise Osmanlı Döneminde Arap Dili ve Edebiyatı hakkında bilgi verilmiştir. Sonuç olarak bu bilgiler ışığında konuyla ilgili yazar ve eserler tespit edilerek çalışma kapsamlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis, scientific analysis of the manuscripts belonging to between 6th/12th-13th/19th centuries about Arabic Language Literature that are found in Istanbul Metropolitan Municipulity Atatürk Library was made. Our aim is to find out the terms of the manuscripts with their authors and add a study to manuscripts field. İn addition to the analysis of the manuscripts about Arabic Literature which is the main theme of our thesis, information about Arabic Literature and History was given in the first section. In the second section there is information about Arabic Language and Litereture in Ottoman Period. As a result, the authors and works related to the subject were determined in the light of this information and the study was covered.