Hizmet sektöründe yalın üretime geçişte değer akışı ve haritalandırma yöntemi: Bir uygulama
Value stream and mapping method in transition to lean manufacturing in service sector: An application
- Tez No: 605917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH BÜYÜKİPEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Küreselleşme ile birlikte işletmeler rekabet avantajı elde edebilmek için verimlilik, müşteri değeri ve hıza odaklanmaktadırlar. Kaliteli mal ya da hizmet sunmak, rekabet avantajı sağlamak ve verimliliğin arttırılması kavramlarının günümüzde daha da önem kazanmasıyla hem üretim hem de hizmet işletmeleri, yalın düşünce uygulamalarına önem vererek kar sağlamakta ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Küresel anlamda ekonomik ve teknolojik gelişmeler işletmeleri mal ve hizmetlerini müşteri istek ve tercihlerine uygun verimli bir şekilde sunabilecek yalın üretim uygulamalarını ve tekniklerini kullanmaya zorlamaktadır. Bu kapsamda işletmeler yalın üretim tekniklerine ve uygulamalarına önem vermekte, malına veya hizmetine değer katan ve katmayan faaliyetlerini belirlemek amacıyla değer akışı ve haritalandırma yöntemini uygulamaktadırlar. Bu çalışmanın amacı hizmet sektöründe yalın üretime geçişte haritalandırma tekniğinin önemini belirlemektir. Bu kapsamda nitel bir araştırma yapılmış ve literatürde yer alan çalışmalar belirtilmiştir. Ayrıca Konya bölgesindeki bir şehir otelinde değer akışı haritalandırma yönteminin uygulaması yapılmıştır. Yapılan uygulama doğrultusunda öncelikle mevcut durum haritası çıkartılıp analiz edilerek, otel işletmesinin yalın üretim tekniğine uygulanabilirliğini belirten gelecek durum haritası çıkarılmış, bu haritalar doğrultusunda Kaizen tekniği ile iyileştirme önerileri sunulmuş; 5S tekniği ile mevcut standartlar değerlendirilmiş ve Poka-Yoke tekniği ile iş güvenliği sertifikaları değerlendirilmiştir. Mevcut ve gelecek durum haritaları karşılaştırılarak turizm işletmelerine uygulanabilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With globalization, businesses focus on productivity, customer value and speed to gain competitive advantage. Presenting quality products or services, providing competitive advantage and increasing productivity have become more important today. Thus, both production and service enterprises make a profit by giving importance to lean thinking practices and contribute greatly to the national economy. Global economic and technological developments force companies to use lean manufacturing practices and techniques that can offer their products and services efficiently in accordance with customer requests and preferences. In this context, companies attach importance to lean production techniques and practices and apply value flow and mapping method in order to determine their activities that add value to their products or services. The aim of this study is to determine the importance of mapping technique in transition to lean production in service sector. In this regard, a qualitative research has been made and the studies in the literature have been mentioned. In addition, value flow mapping method has been applied at a city hotel in Konya region. In line with the application, firstly the current situation map has been extracted and analyzed, and the future situation map indicating the applicability of the lean production technique to hotel businesses has been prepared. In line with these maps, suggestions for improvement with Kaizen technique have been presented; Existing standards were evaluated with 5S technique and occupational safety certificates were evaluated with Poka-Yoke technique. Current and future status maps have been compared and their applicability to tourism enterprises has been evaluated.