The quest for a representative role of the muslim world in international system: The case of The Organization of Islamic Cooperation (OİC)
Uluslararası sistemde Müslüman dünyasının temsilinde bir rol arayışı: İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) örneği
  1. Tez No: 605915
  2. Yazar: ONUR DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Müslüman dünyasının Osmanlı / Hilafet sonrası dönemde analitik bir birim olarak kullanılıp kullanılmayacağı, uluslararası sistem açısından ciddi bir şekilde tartışılmaktadır. Tezimin ana amacı, Müslüman dünyasının / İslam toplumlarının uluslararası sistemdeki kendine uygun rol arayışını araştırmaktır. Özellikle 11 Eylül, Afganistan, Irak Savaşı ve Suriye'de ortaya çıkan kaosun ürettiği DAİŞ gibi terör örgütü yapılanmalar Müslüman dünyasını uluslararası toplumun gündemine yeniden taşımaktadır. Bu tez İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) örneği üzerinden, Müslüman dünyasının Batı merkezli uluslararası sistemde nasıl temsil edildiği veya uygun rol benimsemesi durumunu tartışmaktadır. Ayrıca, Müslüman dünyasını temsil etme noktasında İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) mevcut ve potansiyel rolü tartışılmış, bu noktada İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) Müslüman dünyasını yeterince ve güçlü bir şekilde temsil edemediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Whether the Muslim world can be used as an analytical unit in the post-Ottoman / post-Caliphate era or not is seriously debated in terms of international system. The main aim of this thesis is to explore the Muslim world / Islamic societies in search of a proper role in international system. Terrorist organizations, such as Islamic State of Iraq and Syria (ISIS), which are produced by the chaos of especially 9/11, Afghanistan, Iraq War and Syria, are carrying the Muslim world to the agenda of the international community again. This study is an attempt to provide an insight to understand the role of the Muslim world with the context of discussing Islamic society. This thesis is to discuss how the Muslim world is represented or to adopt an appropriate role in the Western-based international system through the case of the Organization of Islamic Cooperation (OIC). Furthermore, the present and potential role of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) concerning representing the Muslim world is discussed, and it is concluded that the Organization of Islamic Cooperation (OIC) does not represent the Muslim world sufficiently and strongly.