Adudüddin El-îcî'nin Tahkîku't-Tefsîr Fî Teksîri't-Tenvîr adlı eserinin tahkiki (Al-i İmrân-Nisâ Sûresi örneği)
The critizing of Tahpik Al-Tafsir fi tekthir Al-Tanwir of Adudüddin el-İcî (exemple of surah Al-i'Imrân and Nisâ)
- Tez No: 605920
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 411
Özet
Adudüddin el-Îcî, birçok ilim dalında eserler vermiştir. O'nun eserlerinin pek çoğuna şerh ve haşiye yazılmış, birçoğu ders kitabı olarak okutulmuştur. Fakat Adudüddin el-Îcî'nin (ö. 756/1355) tefsir sahasındaki Tahkîku't-Tefsîr fî Teksîri't-Tenvîr isimli eseri, diğer eserleri kadar şöhret bulmamıştır. Bu çalışmada öncelikle adı geçen tefsirin el yazma nüshaları temin edilerek bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Eserin mukaddimesi, müfessirin tefsirinde takip ettiği metoda dair bilgiler ihtiva etmektedir. Bu nedenle ilgili mukaddimeye göre Îcî'nin tefsirinde takip ettiği metot belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Fâtiha, Bakara, Âl-i İmrân, Nisâ sûreleri ve diğer sûrelerden de istifade edilmiştir. Çalışma Arapça ve Türkçe olmak üzere iki ana bölümde toplanmıştır. Türkçe bölümde müellifin hayatı, eserleri ve Tahkiku't-Tefsîr fî Teksîri't-Tenvîr'in genel özellikleri Îcî'nin söz konusu eserinde takip ettiği metoda dair bilgilere yer verilmiştir. Arapça bölümde ise, eserin Âli-İmrân ve Nisâ sûrelerinin edisyon kritiği yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Adudüddin el-Îcî, has produced works in many sciences. Many of His works were written in annotations and inscriptions, and many of them were taught as textbooks. But Adudüddin al-Îcî'n (d. 756/1355) Tahkîku't-Tefsîr fî Teksîri't-Tenvîr in the exegesis field did not find as much fame as his other works. In this study, firstly hand-written copies of said exegesis were obtained and transferred to computer environment.The presentation of the work, contains information about the method followed by the commentator in his commentary. For this reason, the method followed by Îcî in his commentary was tried to be determined according to the presentation. For this purpose, Fatah, Bakara, Âl-i İmrân, Nisâ surahs and other surahs were also utilized. The study is divided into two main sections: Arabic and Turkish. In the Turkish section, the life of the author, his works and general characteristics of Tahkiku't-Tefsîr fî Teksîri't-Tenvîr are given information about the method followed by Îcî in his work. In the Arabic section, the edition critique of Surahs Al-Imran and Nisa of the work were made.