Public private partnerships in nutrition education: Policy and evidence from Turkey and The European Union
Beslenme eğitimi alanında kamu-özel ortaklıkları: Türkiye'de ve Avrupa Birliği'nde uygulanan politikalar ve bulgular
  1. Tez No: 605929
  2. Yazar: SELİN VATANSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ASLAN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Halk sağlığı kapsamındaki sağlığın geliştirilmesi ve beslenme politikaları, son otuz yılda hem Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki hem de Türkiye'deki neoliberal dönüşümlerin bir sonucu olarak yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu tez, söz konusu dönüşümlerin halk sağlığına etkilerini ve yapısını daha iyi anlamak amacıyla, AB üye devletlerinde ve Türkiye'de beslenme politikalarının uygulanmasında görülen kamu özel ortaklıklarının (KÖO) gelişimine odaklanmıştır. Araştırma, KÖO'ların hem AB ülkelerinde hem de Türkiye'de beslenme programlarının uygulamasında yaygın olarak kullanıldığını göstermiştir. Türkiye'deki KÖO'lar, ürün dağıtımı gibi daha geniş bir çeşitlilik ortaklığı içeren AB ülkelerindeki KÖO'lara nazaran daha çok beslenme ile ilgili eğitim programlarına ağırlık vermektedir. Araştırma kapsamında Türkiye'deki kamu-özel ortaklıklarında Ankara ve İstanbul illerindeki kamu ve özel sektör temsilcileriyle yapılan saha çalışması, önemli bulgular ortaya koymaktadır. Ortaklıklar, okullarda beslenme konusunda halk eğitimi programları düzenlemek için Millî Eğitim Bakanlığı'na başvuran özel sektör temsilcileri tarafından başlatılmıştır. Özel sektör temsilcilerine göre, kamu sektörüyle yaptıkları ortaklıklar“sosyal sorumluluklarını”yerine getirmelerine, markalarının görünürlüğünü artırmalarına ve bu ürünlere yönelik müşteri sadakatini artırmalarına izin vermektedir. Kamu yetkililerine göre, özel sektörle ortaklığın en önemli yararı, beslenme programlarının uygulanması için sağlanan fondur. Finansmana ek olarak, Bakanlık temsilcileri, özel sektör tarafından okul öğretmenlerine beslenme konusunda verilen eğitimlerin de programların bir başka yararı olduğunu belirtmiştir. Her iki taraf da programlardaki olası çıkar çatışması konusundaki endişelerini dile getirmiş ve bunları önlemek için aldıkları önlemleri ifade etmiştir. Araştırma aynı zamanda Türkiye'nin beslenme politikaları kapsamında kurulan kamu-özel ortaklıkları konusunda dikkate değer bir deneyim edindiğini ancak, sonraki programlar için ortaklık prensiplerini belirten bir rehber geliştirilmesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Health promotion and nutrition policies gained increased prevalence in public health as a result of the neoliberal transformation in both the EU countries and in Turkey over the last three decades. To better understand the nature and implications of these transformations in public health, this thesis focussed on the development of public private partnerships (PPPs) in the implementation of nutrition policies in the EU member states and Turkey. The research found that PPPs were widely used to implement nutrition programs in both the EU countries and in Turkey. The PPPs aimed at public education programs faired more strongly in Turkish case compared with those in the EU countries that included a wider variety partnership such as product distribution. Concise fieldwork conducted for the Turkish case of the research in Ankara and Istanbul with representatives of public and private sector representatives of PPPs revealed important findings. Partnerships were initiated by private sector representatives who applied to the Ministry of Education to organise public education programs about nutrition at schools. According to the representatives of the private sector, partnerships with the public sector allow them to fulfil their“social responsibilities”, increase the visibility of their brand mark and enhance customer loyalty for these products. According to public authorities, the most important benefit of partnerships with the private sector is the funding provided for the implementation of nutrition programs. In addition to funding, representatives of the Ministry also mention that training provided by the private sector to school teachers about nutrition is another benefit of the programs. Both parties voiced their concerns about the possible conflict of interests in the programs and expressed measures they took to prevent them. The research also showed that Turkey had a remarkable experience regarding the public-private partnerships in nutrition policies; however; a guideline indicating the principals of partnerships should be developed for future programmes.