Gelişmekte olan ülkelerde iktisadi hoşnutsuzluk endeksi ile cari açık arasındaki ilişki
Relationship between misery index and current deficit in developing countries
- Tez No: 605973
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışma gelişmekte olan ülkelerde iktisadi hoşnutsuzluk endeksi ile cari açık arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Gelişmekte olan ülkeleri temsilen Brezilya, Endonezya, Güney Afrika, Hindistan ve Türkiye'den oluşan kırılgan beşli ülkeleri analiz edilmiştir. Cari açık sorununa sahip bu ülkelerde, gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında iktisadi hoşnutsuzluk endeksinin daha yüksek olduğu görülmektedir. Çalışmada iki değişkenli Okun'un iktisadi hoşnutsuzluk endeksi, dört değişkenli Barro ve Hanke'ın iktisadi hoşnutsuzluk endeksi ve üç değişkenli işsizlik, büyüme, faiz oranlarından oluşan iktisadi hoşnutsuzluk endeksi olmak üzere üç farklı iktisadi hoşnutsuzluk endeksi kullanılmıştır. Ülkeler öncelikle ayrı ayrı, daha sonra ise toplu bir şekilde analiz edilmiştir. İlk olarak, değişkenlerin durağanlık durumları Fourier birim kök testi kullanılarak incelenmiştir. Birinci farkı alındığında durağan hale gelen değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişkiyi araştırmak amacıyla Fourier eşbütünleşme testi uygulanmıştır. Uzun dönemli katsayıların tahmini için Dinamik en küçük kareler yönteminden yararlanılmıştır. Farklı düzeylerde durağan olan değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişkiyi araştırmak amacıyla sınır testi yaklaşımı kullanılmıştır. Uzun dönemli ilişkinin bulunmadığı durumlarda, değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisini araştırmak amacıyla, değişkenlerin durağanlık durumları dikkate alınarak Granger ya da Toda-Yamamoto nedensellik testlerinden biri tercih edilmiştir. Ulaşılan sonuçlar, incelenen bütün ülkelerde iktisadi hoşnutsuzluk endeksi ile cari açık arasında ters yönlü ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Brezilya, Güney Afrika ve Hindistan'da cari açıktan iktisadi hoşnutsuzluk endeksine doğru tek yönlü uzun dönemli ilişki, Endonezya'da iktisadi hoşnutsuzluk endeksinden cari açığa doğru tek yönlü uzun dönemli ilişki, Türkiye'de ise iktisadi hoşnutsuzluk endeksi ile cari açık arasında çift yönlü uzun dönemli ilişki bulunmuştur. Ülkelerin ortalaması alınarak yapılan analizler de iktisadi hoşnutsuzluk endeksi ile cari açık arasında çift yönlü uzun dönemli ilişki olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between the misery index and the current deficit in developing countries. Fragile five countries consist of Brazil, Indonesia, South Africa, India and Turkey are analyzed because this countries represent developing countries. In these countries with current deficit problems, the misery index is higher compared to developed countries. In the study, three different misery indexes are used: Okun's misery index consist of two variables, Barro and Hanke's misery index consist of four variables, and other the misery index consist of three variables (unemployment, growth and interest rates). Countries are analyzed first separately and then jointly. First of all, the stationarity of the variables are examined by the Fourier unit root test. The Fourier cointegration test is applied to investigate the long-term relationship between the variables that become stationary when the first difference is taken. Dynamic least squares method is used for estimation of the long-term coefficients. The bound test approach is used to investigate the long-term relationship between variables that are stationary at different levels. In the absence of long-term relationship, one of the Granger or Toda-Yamamoto causality tests is used taking into account the stationary of variables in order to investigate the causality relationship between the variables. The results show that there is an inverse relationship between misery index and current account deficit in all countries examined. There is unidirectional long-term relationship from the current deficit to the misery index in Brazil, South Africa and India. There is unidirectional long-term relationship from the misery index to the current deficit in Indonesia. There is bidirectional long-term relationship between misery index and current deficit in Turkey. Analysis of the average of countries indicate that there is bidirectional long-term relationship between the misery index and the current deficit.