Sürdürülebilir kent yönetimi ve akıllıkent uygulamaları
Sustai̇nable urban admi̇ni̇strati̇on and the i̇mplementati̇on of smart ci̇ti̇es
  1. Tez No: 605974
  2. Yazar: HASAN SÜLEYMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KAVRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günümüzün kentleri özellikle artan insan nüfusuna bağlı çeşitli teknik, çevresel, sosyal, ekonomik ve yönetsel boyutlarıyla aciliyet arz eden sorunlara yönelik sürdürülebilir çözümler aramaktadır. Emsali görülmemiş zorluklar karşısında geleneksel yöntemlerin yetersiz kaldığı görülmüştür. Bu nedenle Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin kentsel sorunların çözümünde kullanılması“Akıllı Kentler”olarak adlandırılan sürdürülebilir bir yaklaşımı ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın amacı, akıllı kentleri çeşitli yönleri ve boyutlarıyla bütüncül bir şekilde ele alarak stratejiden uygulamaya sistematik ve teorik net bir çerçeve ortaya koymaktır. Nitel yöntemlerle desenlenen çalışmada akıllı kentlere yönelik fikirler ve bunların nasıl uygulandığı irdelenmiştir. Akıllı Kent stratejilerinin gelişim süreçleri, kentsel politikalar ve örnek uygulamalar değerlendirilmiş, akıllı kent uygulamalarına ilişkin potansiyel fayda ve zorluklar analiz edilmiştir. İlk olarak Akıllı Kent kavramın tanımı ve temelini oluşturan değerler, fikirler, kavramsal çerçeve, benzer kavramlarla ilişkiler analiz edilmiş, sürdürülebilir kent yönetiminin başlıca özellikleri belirtilmiştir. Akıllı kent stratejileri ve temel bileşenleri tartışılarak akıllı kentlerin yönetimi ve teknolojik altyapıları ile Akıllı Kent dönüşümüne zemin oluşturan teknolojik faaliyet alanları açıklanmıştır. Bunların yanı sıra teorik örnekleme yaklaşımıyla seçilmiş farklı ülkelerden akıllı kent yönetimi uygulama örnekleri de çalışma kapsamında ele alınmıştır. Araştırma sonucunda akıllı kentler ile ilgili literatürün teorik-pratik analizinden elde edilen bulgular tartışılmış ve bu doğrultuda Türkiye için bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's cities are looking for sustainable solutions to problems that are urgent with a variety of technical, environmental, social, economic and managerial dimensions, particularly due to the growing human population. Traditional methods have been found to be inadequate in the face of unprecedented challenges. Therefore, the use of Information and Communication Technologies in solving urban problems has led to a sustainable approach called“Smart Cities”. The aim of this study is to provide a systematic and theoretical clear framework from strategy to implementation by considering smart cities in various aspects and dimensions in a holistic way. In this study, which is designed with qualitative methods, ideas about smart cities and how they are applied were examined. The development processes of Smart City strategies, urban policies and sample applications were evaluated and potential benefits and difficulties related to smart city applications were analyzed. Firstly, the definition of Smart City concept and its values, ideas, conceptual framework, relations with similar concepts were analyzed and the main features of sustainable city management were stated. Smart city strategies and basic components were discussed and the management and technological infrastructures of smart cities and technological activity areas that form the basis of Smart City transformation were explained. In addition to these, smart urban management application examples from different countries selected with theoretical sampling approach were also covered in the study. Research results were discussed in the smart city of the findings obtained from the literature about the theoretical-practical analysis and some suggestions for places has been given to Turkey in this direction.