Plüralist güvenlik toplumu içeriğinde uluslararası güvenliğin sağlanabilmesi için uluslararası güvenlik örgütlerinin varlığının sorgulanması
The evaluation of the existence of international security organizations to provide international security through the concept of pluralistic security communities
  1. Tez No: 606004
  2. Yazar: KIVANÇ FİLİZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SAMİH GÜLBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma; tarihin akışında önemli bir kırılma noktası olan Soğuk Savaş'ın sona ermesi ile yeni bir döneme giren ve son yüzyılda insanlık tarihinin en büyük iki savaşını geride bırakmış ancak savaşmamayı hala öğrenememiş günümüz dünyasında, uluslararası güvenlik ortamının tesis ve idamesi için İkinci Dünya Savaşı'nın ardından savaşın yok edilmesi/savaş ihtimalinin en aza indirgenmesi amacıyla ortaya konan etkili bir oluşum olan plüralistik güvenlik topluluğu içeriğinde yine özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan güvenlik temelli uluslararası örgütlere ihtiyaç duyulup duyulmadığını sorgulamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde kavramsal çerçevenin oturtulması için uluslararası ilişkiler teorilerinden İngiliz Okulu içeriğinde teorik yaklaşım temel alınmış; ikinci bölümünde güvenlik temelli uluslararası örgütlerin plüralistik güvenlik topluluğu içeriğinde rol ve işlevlerini ortaya koymak amacıyla tarihsel yaklaşım kullanılmış; üçüncü bölümünde ise örnek olay incelemesi yöntemi kullanılarak İkinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya yeni bir bölge olarak çıkan Kuzey Atlantik'te Sovyetler Birliği tehdidine karşı oluşturulan ve günümüz dünyasında kabul görmüşlüğü yüksek bir uluslararası güvenlik örgütü olan NATO'nun günümüzün en başarılı plüralistik güvenlik topluluğu olarak değerlendirilen Avrupa Birliği ile ilişkileri ve işbirlikleri incelenmiş ve sonuç olarak uluslararası güvenliğin sağlanabilmesi için uluslararası güvenlik örgütlerine dünya toplumuna ulaşana kadar ihtiyaç duyulduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate whether there is a need for security-rooted international organizations which came to life especially after World War II, to establish and maintain the international security environment in the light of the concept of pluralistic security community, an affective formation established by Karl Deutsch and his collegues following World War II in order to either diminish or decrease the possibilty of war in today's world entering into a new era by the end of theCold War, one of most important milestones of humankind, yet unlearnt not to war despite leaving behing two major wars in the last century. In first chapter, the English School has been taken as the core theorical approach to set the conceptual framework. In second chapter, historical telling has been taken as the core approach to present the roles and functions of security-rooted international organizations within pluralistic security communities. In third chapter, case study has been utilized to examine the relationships and cooperations between NATO and European Union and therefore it is evaluated that there is a need for international security organizations to establish international security till the world society is accomplished.