Asur Ticaret Kolonileri Çağı'nda Kültepe mühür ve mühür baskıları üzerinde sunak tasvirleri
Altar depictions on Kültepe seals and seals impression in Assyrian Trade Colonies Age
- Tez No: 606007
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN KAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada Anadolu merkezli Kültepe yerleşiminin Asur Ticaret Kolonileri Çağı içerisinde bulunan mühür ve mühür baskılarındaki sunak tasvirlerini incelemekteyiz. Aslında Orta Tunç Çağı olan bu dönem , Asur ile Anadolu arasında yapılan ticaretin sonucu ile Asur Ticaret Kolonileri Çağı olarak adlandırılmıştır. Özellikle Kültepe yerleşimini seçmemizin sebebi bu dönemde Anadolu'da Asurluların kurduğu ticaret merkezlerinin başkenti olmasıdır. Asur'dan gelen kervanlar öncelikle Kültepe'ye , buradan diğer Anadolu şehirlerine dağılıyordu. Bu ticaretin belgelerini sadece çivi yazılı tabletler değil , onların üzerine basılan mühürler de oluşturur. Çünkü Kültepe'de ikamet etmeye başlayan Asurlu tüccarlar kendi mühürlerini kullanıyordu. Böylelikle bu ticaret sayesinde Asurlular ve Anadolular arasında kültürel ve etnik etkileşim kaçınılmaz olmuştur. Tezimizde öncelikle Asur Ticaret Kolonileri Çağı ve Kültepe yerleşimi ile ilgili bilgiler verdikten sonra alt başlıklar halinde mühürleri inceleyeceğiz. Mühür konusunda ilk değinilmesi gereken nokta mühür sanatının nasıl geliştiği ve mühürlerin nasıl yapıldığıdır. Bu konuya ayrı bir başlıkta değindikten sonra yine ayrı bir başlık altında mühürlerin tipolojik olarak incelemesi yapılmıştır. Kültepe yerleşiminde sistematik olarak yürütülen kazı çalışmalarının raporları ve yayınlanmış diğer kaynaklar kullanılarak , ortaya çıkartılmış olan mühür ve mühür baskıları üzerindeki sunak tasvirleri sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this study , we examine the altar depictions on the seals and seals impressions uneahed in the Assyrian Trade Colony Age of Anatolia-based Kültepe settlement. In fact , this period , which is the Middle Bronze Age was named as Assyrian Trade Colony Age with the result of trade between Assyria and Anatolia. İn particular the reason why we choose Kültepe settlement is that were the capital of trade centers established by Assyrians , in Anatolia this period. The caravans coming from Assyria were primarily delivered to Kültepe and then other Anatolian citties. The documents of this trade are not only cuneiform tablets but also seals and seals impressions. Because the Assyrian merchants who started tol ive in Kültepe used their own selas. Thus , by means of this trade cultural and ethnic interection between Assrians and Anatolia was inevitable. İn thesis , firstly , after we will give information about Assyrian Trade Colony Age and Kültepe settlement later we will examine the seals and seals impressions via in subtitles. The first thing to mention about the seal is how develops of seal art and how make of seal. After mentioning in a separate title this topic in addition to the seals were typologically examined under a separate title. The report of excavations carried out systematically in Kültepe settlement and other sources published by using , were categorized altar depictions on seals and seals impressions unearthed.