Ambalaj tasarımında karikatür kullanımının ürünün pazarlanmasındaki etkisine yönelik nitel bir araştırma (Organik yumurta örneği)
A qualitative research oriented towards the effect of product marketing on the usage of caricature in package design (Organic egg sample)
- Tez No: 606025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİMAN PEKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ambalajın zaman içindeki gelişimi incelendiğinde saklama, koruma ve taşıma gibi günlük doğal ihtiyaçları karşılamak için hızla değişiklik göstererek günümüze kadar geldiği bilinmektedir. Ambalaj tasarım açısından gelişerek ve birçok disiplini içerisinde barındırarak raflarda yerini almaktadır. Ürünün pazar payını yükseltmeye çalışan bir marka yöneticisi, ister stratejiler yaratmakla görevli bir pazarlama direktörü, ister markanın kimliğini biçimlendirmeye çalışan bir reklamcı veya ürünü paketleme işinden sorumlu bir tasarımcı olsun, tüketiciyi markanın piyasadaki rakipleri ile kıyaslandığında en iyisi olduğuna ikna edebilmelidir. Renk, tasarım ve içerik bakımından birçok çeşidi bulunan ambalajlar, günümüzde süpermarketlerin ve mağazaların raflarında yerlerini almış durumdadır. Geçmişten günümüze kadar kendine özgü farklarıyla dikkat çekerek rakipleri arasında ön plana çıkan birçok ambalajın olduğu bilinmektedir. Bütün markaların, kendini yenilemesine, ürün yelpazesinin genişlemesine, alışılagelmiş ürünlerin farklı ambalajlarda satışa sunulmasına çok sık rastlanmaktadır. Bu şekilde markanın yüzü yenilenerek müşteri talep ve memnuniyetinin sağlanmasının yanı sıra satış gücünü arttırmak adına tek bir ambalaj tasarımına karşı, yenilikçi denemelerle farklı görsel arayışlar içine girilmektedir. Ambalaj tasarımında karikatür kullanmanın yolu, bir markayla mizahi bütünlük sağlayarak tüketiciye olumlu bir anlatım sağlamaktan geçmektedir. Bundan dolayı tüketicilerin belleğinde karikatür daha net bir yer edinebilir, uzun süre hafızada kalabilir ve mizahi öğe, ürünü satın almaya yönlendirebilir. Bu çalışmada organik yumurta ambalajı tasarımında karikatür kullanımının ürünün pazarlanmasındaki etkisine yönelik bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Karikatürün eğlenceli ve güçlü etkisinin, ambalaj tasarımının mevcut kriterleriyle bir araya gelmesiyle ilgili ürünün tercih edilmesine yönelik olumlu katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been known that the packaging has paved the way till nowadays by showing changing characteristics to fulfil the daily innate needs such as protection, carriage and conservation when it comes to the inspection of it in time. Packaging has taken its place amongst the shelves of marketing by improving in terms of design and including numerous disciplines inside it. Whether a brand manager who tries to increase the market share of product or any marketing director who is responsible to develop new strategies or an advertiser who tries to shape the identity of the brand or any willing designer who is responsible for packaging of the product, one should be able to convince that the brand is the best when it comes to comparison of the product with the rivals in the market. The packages that varies in terms of colour, design and theme have been in a condition that has taken place in the shelves of the shops and supermarkets in the present day. It has been known that there have been lots of packaging types that steps forward amongst their rivals by drawing attention with its unique differences throughout the past and present. It has so often been encountered that the conventional products have been put up for sale in different packagings, the widening of product range or renewing of all products. In this way, as well as increasing customer satisfaction and demand by renewing brand front face, it has been put in the search of different visuals with innovative attempts on behalf of increasing sale force. The way of using caricature design in packaging design crosses its path with providing a positive expression for the customer by ensuring a humorous integrity with a brand. Therefore caricature may take a better place in customer mind, invade a place in mind for a long time and direct one to buy the product. In this study, the effect of recent caricature art on organic egg packaging with a survey application (organic egg sample) oriented towards the effect of product marketing on the usage of caricature in packaging design has been evaluated. Also, it has been concluded that a positive tendency towards the preferance of the related product has occured by merging the fun and forceful effect of caricature and common criterias of packaging design.