Beden eğitimi ve spor yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin girişimcilik özellikleri ile iletişim yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between entrepreneurship characteristics and communication competence of students studying in school of physical education
  1. Tez No: 606063
  2. Yazar: FATİH ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma kapsamında girişimcilik ve iletişim yeterlilikleri arasındaki ilişki ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini Bartın Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda (öğretmenlik, antrenörlük, spor yöneticiliği ve rekreasyon) bölümlerinde eğitimini sürdüren 402 kişiden oluşan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Üniversite Öğrencileri için Girişimcilik Ölçeği”ve“İletişim Yeterlilik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler bağımsız t Testi ve Fark ANOVA analizleri yapılmıştır, veriler SPSS 21.0 programı yardımıyla yapılmış ve yorumlanmıştır. Yapılan analizler neticesinde katılımcıların girişimcilik düzeyleri ile iletişim düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü ve kuvvetli bir ilişki belirlenmiştir. Yapılan fark testleri sonucunda ise katılımcıların yalnızca girişimcilik düzeylerinde annelerinin mesleğine göre farklılık tespit edilmiş ve annesi özel sektör çalışanlarının girişimcilik düzeyleri, annesi ev hanımı ve kamu çalışanı olan katılımcılara göre girişimcilik düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between entrepreneurship and communication skills is discussed within the scope of the research. For this purpose, the concept of entrepreneurship is discussed in the first part and the concept of communication in the second part. In the third part, a sample was created for the students of Bartın University BESYO department and the data obtained as a result of the field study were analyzed in SPSS 21.0 program and included in this section. As a result of the analyzes, a statistically significant positive and strong relationship was found between the entrepreneurship levels and communication levels of the participants. As a result of the difference tests, it was determined that the entrepreneurship levels of the participants differed according to their mothers' profession and the entrepreneurship levels of the private sector employees whose mother was housewife and public employees were higher than the other participants.