Proaktif kişilik ve bireysel yenilikçiliğin girişimcilik eğilimi üzerindeki etkisi: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde bir uygulama
The effect of proactive personality and individual innovation on entrepreneurial tendency: An application in Agrı İbrahim Çecen University
- Tez No: 582671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, proaktif kişilik ve bireysel yenilikçiliğin, girişimcilik eğilimi üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın kapsamını, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Meslek Yüksek Okulunda öğrenim gören ve girişimcilik dersi alan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada yüz yüze anket yöntemi kullanılarak toplam 357 öğrenciden veri toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde; aritmetik ortalama, standart sapma, frekans dağılımı, güvenilirlik analizi ve regresyon analizinden yararlanılmıştır. Analizler gerçekleştirilirken SPSS 22.0 paket istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmada gerçekleştirilen regresyon analizleri sonucunda proaktif kişiliğin, girişimcilik eğilimini oluşturan kendine güven, yenilik, başarma ihtiyacı, kontrol odağı ve risk alma boyutları üzerinde anlamlı ve pozitif yönde etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır. Girişimcilik eğiliminin diğer bir boyutu olan belirsizliğe karşı tolerans üzerinde ise proaktif kişiliğin herhangi bir etkisi tespit edilememiştir. Araştırmanın diğer bir bağımsız değişkeni olan bireysel yenilikçiliğin ise girişimcilik eğilimini oluşturan kendine güven, yenilik, başarma ihtiyacı, kontrol odağı ve risk alma boyutları üzerinde anlamlı ve pozitif yönde etkisinin olduğu sonucuna varılırken belirsizliğe karşı tolerans boyutu üzerinde anlamlı ve negatif yönlü etkisinin bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of proactive personality and individual innovation on entrepreneurship tendency. The sampling of the research consists of the students who study at the Faculty of Economics and Administrative Sciences, Faculty of Pharmacy, School of Physical Education and Sports, and Vocational High School of the Agri Ibrahim Cecen University and taking entrepreneurial course. Data were collected from a total of 357 students using the face to face survey method in the study. The data were analyzed by using SPSS 22.0 Package Program. As a result of the regression analysis, it was concluded that proactive personality had a significant and positive effect on self-confidence, innovation, the need of success, locus of control and risk-taking dimensions that constitute entrepreneurial tendency. On the other hand, on tolerance against uncertainty, which is another dimension of entrepreneurial tendency, no effect of proactive personality has been detected. It was concluded that individual innovation, another independent variable of the research, had a significant and positive effect on self-confidence, innovation, the need of success, locus of control and risk-taking dimensions, while there was a significant and negative effect on uncertainty tolerance dimension.